Media. Tygodnik "Wprost" podawał zawyżone wyniki sprzedaży, za co spotka go kara. Związek Kontroli Dystrybucji Prasy (ZKDP) upomniał wydawcę czasopisma za podawanie nierzetelnych danych i skierował do Sądu Koleżeńskiego wniosek o naganę.
Nieuczciwość wyszła na światło dzienne po nadzwyczajnym audycie przeprowadzonym przez ZKDP na prośbę wydawców „Newsweeka” i „Polityki”. Okazało się, że „Wprost” zapisuje jako sprzedaż egzemplarzową część nakładu rozpowszechnionego w innych formach, np. sprzedanego liniom lotniczym czy hotelom, które później rozdawały gazetę.
Od lutego do listopada 2010 roku w każdym miesiącu „Wprost” zawyżał sprzedaż o kilka tysięcy egzemplarzy. Skala fałszerstwa rosła, by w listopadzie dojść do ponad 15 tysięcy, co stanowiło 13,5 proc. całej sprzedaży.
ZKDP ma za zadanie dostarczać obiektywne i zweryfikowane dane o nakładzie i rozpowszechnianiu tytułów prasowych. Wedle ostatniego zestawienia, obejmującego wyniki sprzedaży z lutego 2011 roku, pierwsze miejsce wśród tygodników opiniotwórczych zajmuje „Gość Niedzielny” (145 729 egzemplarzy sprzedanych ogólnie), przed m.in. „Polityką” (134 662) i „Uważam Rze” (114 133). „Wprost” jest na 5. miejscu, sprzedając łącznie 95 343 egzemplarze.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
sks