Zniesienie zasady jednomyślności w polityce zagranicznej, ułatwienie karania nieposłusznych państw i zmiana traktatów wbrew woli niektórych członków – to niektóre z proponowanych zmian prawa unijnego.
Na początku 2023 r. niemiecko-francuska grupa podjęła prace nad projektem zmian w traktatach unijnych. Pół roku wcześniej działać zaczął zespół powołany przez komisję konstytucyjną parlamentu europejskiego. Zaproponował on 267 poprawek w Traktacie o Unii Europejskiej. Większość z nich osłabia państwa narodowe, zwłaszcza te mniejsze. Część niemieckich i francuskich polityków zapowiada, że zmiany to warunek przyjęcia do Unii nowych krajów.
Grupa bez euro
Komisja unijnego parlamentu miała głosować w sprawie swojego raportu 12 października 2023 r. W ostatniej chwili termin przesunięto o dwa tygodnie. Nowością jest to, że propozycje zmian opracowała unijna instytucja. Dotychczas treść takich aktów uzgadniały między sobą rządy państw członkowskich. Nadal jednak zmiana traktatu będzie wymagała zgody wszystkich krajów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Jakub Jałowiczor