Muzeum Pamięci uhonoruje Polaków niosących pomoc więźniom Auschwitz

Znicze na grobach polskich bohaterów, którzy, narażając życie, pomagali więźniom niemieckiego obozu Auschwitz, złożą przed Wszystkich Świętych pracownicy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - podała w poniedziałek PAP dyrektor placówki Dorota Mleczko.

"Znicze z plakietką i napisem +Pamiętamy+ zapłoną na grobach w Oświęcimiu, Brzeszczach, Zatorze, Kętach i w Malcu. Na mogiłach złożone zostaną również wieńce, które podczas warsztatów własnoręcznie przygotują uczniowie ósmych klas szkół podstawowych z Góry koło Pszczyny oraz z Brzeszcz" - powiedziała PAP Dorota Mleczko.

Dyrektor przypomniała, że pracownicy Muzeum organizują projekt "Pamiętamy" już po raz czwarty. Jego celem jest upamiętnienie bohaterów i identyfikacja grobów tych, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom Auschwitz.

Znicze i wieńce znajdą się na grobach i przy miejscach pamięci przed świętem Wszystkich Świętych.

Wśród kilkudziesięciu osób, które zostaną upamiętnione, znajdą się m.in. cichociemny mjr Piotr Szewczyk i dowódca działającego w otoczeniu obozu oddziału AK "Sosienki" Jan Wawrzyczek.

Muzeum Pamięci mieści się w budynku zwanym Lagerhaus, który stoi około 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Jego misją jest przed wszystkim upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy - niejednokrotnie z narażeniem życia - nieśli pomoc więźniom. Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili nazwiska około 1,2 tys. takich osób.

W Auschwitz Niemcy więzili co najmniej 1,3 mln osób. Zamordowali co najmniej 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 

« 1 »