Przebywający w USA minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wyraził w czwartek w Nowym Jorku wdzięczność osobom, które szczególnie zasłużyły się dla Roku Chopinowskiego i przyznał im wyróżnienia.
Zwracając się do zgromadzonych w siedzibie konsulatu generalnego RP minister przypomniał, że w ramach Roku Chopinowskiego miało miejsce na całym świecie blisko pięć tysięcy różnych przedsięwzięć artystycznych. Ocenił, że rok ten wypadł fenomenalnie m.in. dzięki wielu działaczom i pianistom.
"Po raz kolejny potrafiliśmy udowodnić, że naszym najlepszym znakiem jakościowym jest właśnie kultura, że w kulturze mieści się wszystko to, co mamy najciekawsze, najlepsze, najmocniejsze i najwartościowsze i że potrafimy się jeszcze z tym dorobkiem artystycznym dzielić z innymi" - mówił Zdrojewski.
Podczas uroczystości szef resortu kultury wręczył dyplomy uznania pianistom Magdalenie Baczewskiej i Jerzemu Stryjniakowi, dyrektorce ośrodka sztuki widowiskowej Symphony Space na Manhattanie Laurze Kaminsky, prezesowi Fundacji Kościuszkowskiej Alexowi Storożyńskiemu oraz prezesowi New York Dance and Arts Innovations, Inc. Marianowi Żakowi.
Okolicznościowe listy gratulacyjne otrzymali prezes Instytutu Piłsudskiego Magdalena Kapuścińska i przewodniczący Polskiego Klubu Kultury przy Hunter College Krzysztof Kusiak. Minister uhonorował także konsul generalną RP w Nowym Jorku Ewę Junczyk-Ziomecką, stałego przedstawiciela RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Witolda Sobkowa oraz dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku Jerzego Onucha.
"Jest to dla mnie jakby podwójne wyróżnienie, ponieważ jako pianista promowałem Chopina przede wszystkim praktycznie występując z recitalami solowymi i koncertami z orkiestrą. Oprócz tego musiałem zorganizować międzynarodowy festiwal, który zakończył w Nowym Jorku obchody rocznicy Chopina" - powiedział w rozmowie z PAP Stryjniak. Jak dodał, ma szczególną satysfakcję, bo udało mu się sprostać wymaganiom jako wykonawcy i organizatorowi oraz połączyć te dwie niełatwe rzeczy.