Czy warto mieć wątpliwości? Co o Kościele mówi papieska odpowiedź na dubia

Dlaczego papież nie odpowiada jednoznacznie na zawarte w dubiach pytania? – próbuje wyjaśnić teolog, ks. dr Grzegorz Strzelczyk.

Co o Kościele mówi papieska odpowiedź na dubia?

Nasze podcasty znajdziesz m.in. na Spotify i innych platformach streamingowych. Obserwuj nas, by niczego nie przegapić.

Jak rozumieć sytuację, że pięciu kardynałów zwraca się do papieża listownie z pytaniami o głośno dziś dyskutowane i kluczowe dla Kościoła sprawy?

W pewnym sensie jest to prowokacja. To nie jest procedura kanoniczna opisana w prawie, że tak to ma działać. To prywatna inicjatywa pięciu kardynałów. Zadają pytania o sprawy ich zdaniem fundamentalne dla doktryny i trzeba się zastanowić, czego oczekują.

Jednoznacznej odpowiedzi – ewangelicznej: tak – tak, nie – nie. Ale papież tak nie odpowiada. Dlaczego?

Ks. Grzegorz Strzelczyk proponuje, by zanim zaczniemy komentować treść listu Franciszka z odpowiedziami na kardynalskie dubia, zastanowić się nad formą papieskiej wypowiedzi. Bo, co ciekawe, forma ma spory wpływ na treść.

Papież może wypowiadać się jak zwykły wierny w Kościele, wyrażając swoją zupełnie prywatną opinię  wyjaśnia teolog  ma takie prawo. To czy mówi w swoim imieniu, czy wypowiada się jako papież z pozycji swojego urzędu, rozpoznajemy po formie, jakiej używa. Kiedy pisze encyklikę, list apostolski, czy bullę – to znaczy, że rozstrzyga jakieś kwestie z dużym autorytetem.

A kiedy pisze prywatny list? Jaka jest siła listownej odpowiedzi papieża? W jakim stopniu odpowiedzi są rozstrzygające i dlaczego pozostawiają tak szerokie pole do praktycznej interpretacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym podcaście.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dominika Szczawińska