Potrójne „nie” zabrzmiało na zakończenie spotkania przedstawicieli episkopatów Francji, Hiszpanii i krajów Maghrebu, jakie odbyło się w tych dniach w Tunisie (2-4 maja). W posiedzeniu specjalnej europejsko-północnoafrykańskiej komisji mieszanej wzięło udział 13 biskupów z sześciu krajów.
Uczestnicy skrytykowali interwencję zbrojną w Libii, europejską politykę migracyjną podporządkowaną celom wyborczym, a także straszenie islamem. Podczas spotkania wymieniono także doświadczenia dotyczące zmieniającej się sytuacji społecznej w krajach arabskich, zwłaszcza w tym, co dotyczy godności ludzkiej, sprawiedliwości i demokratycznych dążeń.
W komunikacie wydanym na zakończenie spotkania zwrócono uwagę, że Maghreb jest obszarem tranzytowym licznej fali imigracyjnej z terenu Afryki na Stary Kontynent. Jest to nie lada wyzwanie dla krajów tego regionu. Z kolei postawa Europy, próbującej się odizolować od niechcianych przybyszów, „często nie ma wiele wspólnego ze sprawiedliwością, za to stanowi źródło wykluczenia i dyskryminacji” – stwierdzają biskupi. Apelują o poszanowanie godności ludzkiej również wobec osób nie posiadających karty pobytowej, a także o przeznaczenie równowartości zabezpieczeń granicznych na pomoc dla krajów pochodzenia migrantów.