Hans Steiner jest „wtórnikiem”, czyli szpiegiem przejmującym tożsamość prawdziwej osoby.
Ta historia wydarzyła się naprawdę. Scenariusz filmu „Doppelgänger. Sobowtór” Jana Holoubka wykorzystuje niektóre wątki szpiegowskiej afery z czasów PRL-u, jaka rozegrała się na przełomie lat 70/80. ubiegłego wieku, ale nie jest jej rekonstrukcją. Akcja toczy się równolegle w Polsce i Francji. Bohaterem pierwszego wątku jest Hans Steiner, który rozpoczyna szpiegowską karierę w Strasburgu, natomiast drugi wątek związany jest z osobą Jana Bitnera, pod którego podszywa się Steiner.
Zagadkowy, wzięty jakby z horroru prolog filmu rozgrywa się w Grudziądzu, wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Agent i osoba, której ten ukradł tożsamość, praktycznie nie mają ze sobą żadnych relacji. Jednak Bittner, jak i wszyscy, których Steiner oszukał, ponoszą koszty jego działań.
Wydaje się, że Jan Holoubek nie był pewien czy nakręcić sensacyjny film szpiegowski, czy też dramat psychologiczny ze szpiegiem w roli głównej. Ostatecznie powstała gatunkowa hybryda, która nie do końca spełnia oczekiwania widza. Film warto jednak zobaczyć przede wszystkim ze względu na temat i znakomite odtworzenie klimatu czasów, w jakich rozgrywały się przedstawione w filmie wydarzenia.
Doppelganger. Sobowtór, reż. Jan Holoubek, wyk.: Jakub Gierszał, Tomasz Schuchardt, Andrzej Seweryn, Wiktoria Gorodeckaja, Polska 2023
Edward Kabiesz