W czwartek, 28 września o godz. 20:00 TVP Historia wyemituje film dokumentalny, który powstał z okazji stulecia naszego tygodnika. Odkrywając historię „Gościa Niedzielnego”, autorzy filmu trafiają do Rzymu, a z archiwów filmowych wydobywają nigdy niepublikowane nagrania sprzed wieku.
Opowiada Judyta Syrek, reżyserka i scenarzystka filmu: – Praca nad tym filmem była wyzwaniem. Choć pochodzę ze Śląska i byłam przekonana, że zarówno o śląskim Kościele jak i o samym Gościu Niedzielnym wiem wiele, to okazało się, że mam sporo do odkrycia.
Poszukiwania korzeni tygodnika zawiodły ją do Rzymu, bo tam tak naprawdę narodziła się idea tygodnika. – Jeden z moich rozmówców, ks. Arkadiusz Nocoń, tłumaczył mi, że historia polskiego Kościoła zaczęła się w dużej mierze od misji św. Jacka, który jest bardzo ważny dla archidiecezji katowickiej. A Andrzej Grajewski, historyk i redaktor „Gościa” zwrócił naszą uwagę na fakt, że przez lata logo tygodnika nawiązywało do herbu dominikanów – zakonu, z którego pochodził ten święty – dodaje autorka filmu.
Zobacz nasze materiały, przygotowane z okazji stulecia "Gościa Niedzielnego"
Takich perełek jest w filmie więcej. – Nie chcieliśmy opowiadać o współczesnych redaktorach pisma, tylko o wyjątkowych osobowościach, które przez sto lat tworzyły ten tytuł i wydobyć na światło dzienne zapomniane historie – mówi Judyta Syrek. W czasie pracy nad filmem najmocniej poruszyła ją znaleziona w jednym z pierwszych powojennych numerów opowieść ks. Józefa Gawora, który w czasie wojny był świadkiem męczeńskiej śmierci późniejszego błogosławionego księdza Emila Szramka. Ks. Gawor, późniejszy wieloletni redaktor naczelny opisał w „Gościu Niedzielnym” ostatnie kazanie ks. Szramka wygłoszone w Dachau, którego był jedynym świadkiem. Umierający kapłan mówił w nim, że naród niemiecki upadł tak nisko, posuwając się do tak okrutnego poniżania ludzi, ponieważ wyparł się Boga. – Konkluzją było stwierdzenie, że każdy naród, który wypiera się Boga, tak nisko upada. Te słowa dziś, kiedy żyjemy znów w rzeczywistości wojny, są bardzo aktualne – mówi Judyta Syrek. W filmie wykorzystane zostały niepublikowane dotąd, archiwalne nagrania – między innymi z Wojciechem Korfantym, a także filmy kręcone w obozach koncentracyjnych w Dachau i Gusen.
Watykaniści, z którymi rozmawiają autorzy filmu, nie mają wątpliwości, że „Gość Niedzielny” jest jednym z najważniejszych katolickich tytułów prasowych na świecie. Co stoi za fenomenem tego tygodnika, jakie osobistości ze świata Kościoła, kultury, sztuki i nauki tworzyły jego stuletnią historię i co decyduje o jego nieustającej żywotności – tego wszystkiego dowiedzieć się będzie można już 28 września o 20:00. Powtórka tego samego dnia o 21:00 w TVP Historia 2 online.
Tytuł: „Gość. W kontrze”
Rodzaj: film dokumentalny
Czas trwania: 54 min.
Rok produkcji: 2023
Scenariusz i reżyseria: Judyta Syrek
Współpraca produkcyjna: Fundacja Movart
Produkcja: Telewizja Polska S.A.
Zobacz też:
ah