O standardach informowania o samobójstwach, pierwszej pomocy emocjonalnej i mądrym wspieraniu osób w kryzysie mówi ks. Tomasz Trzaska, suicydolog.
Agnieszka Huf: Jakiś czas temu media były pełne szczegółowych opisów próby samobójczej wiceministra – gdzie siedział, co sobie zrobił; przytaczano szczegóły listu pożegnalnego. Co jako suicydolog powie Ksiądz o tych doniesieniach?
Ks. Tomasz Trzaska: Nie chciałbym odnosić się do przypadku konkretnej osoby. Chętnie zaś pokuszę się o pewną diagnozę działania mediów w tym niezwykle wrażliwym obszarze. Zacznę od pozytywów: na pewno widać wyraźną zmianę na lepsze. Wiele redakcji potrafi już mówić o zachowaniach samobójczych w sposób odpowiedzialny – rozeznają, że jeśli już mówić, to bez otoczki skandalu lub sensacji. Media katolickie mają w tym zestawieniu szczególne miejsce. Ale nie tylko one, wiele redakcji chce informować właściwie. Jest jednak i ciemna strona. Sporo mediów niestety wciąż narusza nie tylko standardy informowania, ale też przekracza granicę kultury i etyki dziennikarskiej. To przykry proceder, który będzie miał miejsce dopóty, dopóki świat mediów nie odejdzie od tabloidyzacji życia i śmierci, w tym śmierci samobójczej. Tego typu wiadomości dobrze się klikają i budzą ciekawość u odbiorców, jednocześnie bezlitośnie wkraczają w prywatność i intymność konkretnych osób i rodzin. Ogólnie rzecz ujmując: idziemy w dobrym kierunku, ale jeszcze sporo pracy przed nami.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Agnieszka Huf Dziennikarka, redaktor portalu „Gościa Niedzielnego”. Z wykształcenia pedagog i psycholog, przez kilka lat pracowała w placówkach medycznych i oświatowych dla dzieci. Absolwentka Akademii Dziennikarstwa na PWTW w Warszawie. Autorka książki „Zawsze myśl o niebie: historia Hanika – ks. Jana Machy (1914-1942)”.