Burmistrz Rzymu Gianni Alemanno zapewnił, że miasto jest gotowe na przyjęcie pielgrzymów, którzy już przybywają na niedzielną beatyfikację Jana Pawła II.
Alemanno powiedział w wywiadzie radiowym, że szczególną wagę przywiązano do bezpieczeństwa pielgrzymów. Wszystkie służby włoskie postawione są w stan gotowości. Najściślejsze kontrole będą w rejonie Placu św. Piotra. Zapewnił też, że mimo święta 1 maja, placówki handlowe mają być otwarte w centrum historycznym i w rejonie Watykanu. Służby specjalne Włoch czuwają też, by nie wykorzystano beatyfikacji do nagłaśniania kontrowersyjnych przedsięwzięć. Podobne rozpoznanie prowadzone jest w całej Europie.
W niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych weźmie udział ponad 50 głów państw. Przywódcy i rodziny królewskie zajmą jeden z sektorów wokół ołtarza na Placu św. Piotra. Drugi przeznaczony jest dla hierarchii kościelnej. W sektorach na placu będzie 40 tys. miejsc siedzących i tyle samo stojących, w tym sektor dla niepełnosprawnych oraz dla kapłanów posługujących podczas liturgii. Wierni będą gromadzić się też na głównej alei prowadzącej do Watykanu – Via della Conciliazione i terenach przyległych.
W dniu poprzedzającym beatyfikację, 30 kwietnia, po zakończeniu czuwania modlitewnego na terenie Circo Massimo, diecezja rzymska rozpocznie Białą Noc Modlitewną w wyznaczonych ośmiu kościołach w centrum Rzymu. W kościele Sant’Agnese in Agone przy Placu Navona modlitwę poprowadzi młodzież z Lednicy pod przewodnictwem o. Jana Góry OP.
Jakimi środkami lokomocji przybywają pielgrzymi do Rzymu?
Najpopularniejszym środkiem transportu na beatyfikację są autokary. Aby wjechać do wnętrza wielkiej obwodnicy Rzymu GRA, organizatorzy grup autokarowych są zobowiązani do wykupienia specjalnego zezwolenia “PERMESSO G” (na „Ważne Uroczystości”), wydawanego przez władze Rzymu (Comune di Roma) w cenie 24 euro.
Ponad 20 tys. wiernych przyleci do Rzymu samolotami. Oprócz lotów rozkładowych wyląduje tu ponad 80 rejsów czarterowych. Z Francji, Hiszpanii i włoskiej Sardynii pielgrzymi przypłyną statkami. Kilka tysięcy osób dotrze do Wiecznego Miasta pociągami.
Warto wspomnieć, że Opera Romana Pellegrinaggi oferuje dla grup zorganizowanych powyżej 20-osób posiadających karty JPII PASS, możliwość otrzymania gratis wspomnianego „PERMESSO G”. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem jp2@orpnet.org.
Niestety wspomniane zezwolenie „G” nie umożliwia wjazdu do strefy w ścisłym centrum historycznym. Tu na bramkach elektronicznych pojazdom grozi ukaranie mandatem. Sugerowanym miejscem dojazdu pielgrzymów z Polski jest parking przy Stadionie Olimpijskim, skąd przejdą oni pieszo do Placu św. Piotra. Zajmie to niespełna godzinę. Do parkingu „Stadio Olimpico” należy dojechać 1 maja przed godziną 03:00, a opuścić go przed wieczorem tego samego dnia.