Tablicę upamiętniającą studia polonistyczne Karola Wojtyły na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odsłonięto w środę na fasadzie budynku Wydziału Polonistyki UJ przy ul. Gołębiej. Tablica ta od 1997 roku wisiała wewnątrz gmachu.
Jak przypomniał dziekan Wydziału Polonistyki prof. Jacek Popiel, już jesienią 1981 roku społeczność uniwersytecka chciała upamiętnić studia Karola Wojtyły na krakowskiej uczelni. Dopiero jednak w 1997 roku wewnątrz budynku przy u. Gołębiej zawisła tablica pamiątkowa. Jej pomysłodawcą był prof. Tadeusz Ulewicz, przyjaciel papieża z okresu studiów na filologii polskiej UJ.
Tablicę przeniesioną na front gmachu odsłoniły w środę te same osoby, które czyniły to 23 maja 1997 roku: kardynał Franciszek Macharski, prof. Tadeusz Ulewicz oraz b. rektor UJ prof. Franciszek Ziejka. Towarzyszyli im minister szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, rektor UJ prof. Karol Musioł i prof. Jacek Popiel.
Na jasnej kamiennej tablicy wyryto po polsku i łacinie tekst: "W tym gmachu na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1938-1939 studiował filologię polską Karol Wojtyła papież Jan Paweł II".
"Ta tablica, tutaj na gnieździe polonistów, potocznie zwanym +gołębnikiem+, będzie przypominać i studentom, i przechodniom, że wśród tych wspaniałych studentów, absolwentów, a także pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego była osoba wyjątkowa, Karol Wojtyła" - zaznaczył prof. Franciszek Ziejka.
Przytoczył fragment homilii wygłoszonej przez Ojca Świętego 8 czerwca 1997 roku w krakowskim kościele św. Anny, w której papież mówił o tym, jak wiele zawdzięcza Uniwersytetowi Jagiellońskiemu oraz wspominał wielkich profesorów, których miał szczęście poznać, m.in. Stanisława Pigonia, Stefana Kołaczkowskiego, Kazimierza Wykę, Kazimierza Nitscha i Zenona Klemensiewicza.
Karol Wojtyła rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim jesienią 1938 roku. Przerwane zostały one przez wybuch wojny. Jeszcze podczas okupacji - w 1942 r. - Karol Wojtyła rozpoczął studia na tajnych kompletach Wydziału Teologicznego UJ jako kleryk zakonspirowanego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Do dzisiaj w archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego zachowała się karta z wykazem wykładów i ocen, które w roku 1945 uzyskał na III roku studiów Wojtyła. Poza jedną oceną dobrą z psychologii, były to same noty "bardzo dobre" i "celujące".
Na UJ młody Wojtyła był asystentem i wykładał katolicką etykę społeczną. W 1948 r. uzyskał stopień doktora, a w 1954 r., zanim władze usunęły wydział teologiczny z uniwersytetu, habilitację. UJ nie zapomniał o swoim wykładowcy i studencie i nadał papieżowi 22 czerwca 1983 r. tytuł doktora honoris causa.