Rzym. Ogłoszono szczegółowy program uroczystości beatyfikacyjnych, których kulminacją będzie papieska Msza św. na Placu św. Piotra. Organizatorzy szacują, że weźmie w niej udział około miliona pielgrzymów, w tym ok. 80 tys. z Polski.
W sobotę 30 kwietnia o godz. 20.00 na terenie antycznego Circo Massimo rozpocznie się czuwanie modlitewne zorganizowane przez diecezję rzymską. Poprowadzi je kard. Agostino Vallini, papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej. Benedykt XVI połączy się z zebranymi za pośrednictwem łączy wideo. Specjalny telemost połączy stadion Circo Massimo z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Guadalupe w Meksyku, bazyliką w Yamoussoukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz jedno z sanktuariów w Indiach. Msza św. beatyfikacyjna pod przewodnictwem Benedykta XVI rozpocznie się o godz. 10.00 w niedzielę 1 maja na Placu św. Piotra.
Wierni będą wpuszczani na Plac św. Piotra w dniu beatyfikacji od godz. 5.30. Ponieważ nie ma biletów, obowiązuje zasada pierwszeństwa. Dla tych, którzy nie zmieszczą się na Placu św. Piotra, w różnych punktach miasta będą ustawione telebimy. Oddanie czci doczesnym szczątkom nowego błogosławionego przez wiernych będzie możliwe już w niedzielę 1 maja. Trumna wystawiona zostanie w bazylice przed ołtarzem Konfesji. Pozostanie tam aż do chwili, kiedy zakończy się napływ wiernych, którzy będą chcieli oddać hołd bł. Janowi Pawłowi II. Złożenie doczesnych szczątków błogosławionego w kaplicy św. Sebastiana odbędzie się kilka dni po beatyfikacji w formie prywatnej.
Msza dziękczynna za beatyfikację sprawowana będzie 2 maja o godz. 10.30 na Placu św. Piotra. Przewodniczyć jej będzie kard. Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu. Natomiast 3 maja, w uroczystość MB Królowej Polski, w Bazylice Santa Maria Maggiore o godz. 10.00 zostanie odprawiona Msza św. z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski. Wszyscy Polacy obecni tego dnia w Rzymie są zaproszeni do uczestnictwa w tym szczególnym polskim dziękczynieniu.W nocy z 30 kwietnia na 1 maja kościoły w centrum Wiecznego Miasta będą otwarte („biała noc” kościołów). Muzea Watykańskie będą otwarte wyjątkowo także późnym wieczorem 26, 27, 28, 29 kwietnia i 2 maja w godzinach od 19.00 do 24.00 (ostatnie wejście o godz. 22.00).
Radio Watykańskie we współpracy z Polskim Radiem przeprowadzi bezpośrednie transmisje w języku polskim: z czuwania przygotowującego do beatyfikacji, Mszy beatyfikacyjnej oraz poniedziałkowej liturgii dziękczynnej. Transmisje będą słyszalne w Rzymie na falach ultrakrótkich o częstotliwości 93,3 MHz. Warto więc, by pielgrzymi przybywający do Rzymu mieli ze sobą odbiorniki radiowe. Wikariat rzymski utworzył stronę internetową dotyczącą beatyfikacji: www.karol–wojtyla.org. Znajdują się tam informacje w siedmiu językach, między innymi po polsku.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
tj/KAI