Kiedy wybuchnie Yellowstone?

Superwulkan YellowstoneUSA. Nie wiadomo, ale jak wybuchnie, będzie to niewątpliwie katastrofa naprawdę globalna.

Park Narodowy Yellowstone w USA jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Jest znany głównie z powodu gejzerów, gorących źródeł i błotnych wulkanów. Nie ma się co dziwić. Pod ogromnym podziemnym zbiornikiem wody znajduje się jedna z największych na świecie, o ile nie największa, komora magmowa. Gigantyczny bąbel płynnego granitu, który tylko czeka, żeby wydostać się na powierzchnię.

Naukowcy właśnie odkryli, że komora magmowa pod parkiem Yellowstone jest znacznie większa niż dotychczas przypuszczano. Najnowsze pomiary mówią, że ma długość ponad 80 kilometrów i szerokość prawie 60 kilometrów. Nie dość, że jest ogromna, to na dodatek wykazuje coraz większą aktywność. Największe atrakcje parku, czyli gejzery, błotne wulkany i geotermalne źródła, ale także już mniej bezpieczne, bo nieprzewidywalne wybuchy gorących (około 200 st. C) gazów, to wszystko nieśmiałe preludium przed gigantyczną, nieznaną ludzkości, eksplozją.

W przeszłości superwulkan Yellowstone wybuchał wielokrotnie. Po raz ostatni prawie 650 tys. lat temu. Poprzednio 1,3 mln lat temu, a jeszcze wcześniej ponad 2 mln lat temu. Trzy ostatnie wielkie eksplozje następowały w odstępie 650–700 tys. lat. Już z tego wynika, że kolejny wybuch może być naprawdę blisko. W czasie ostatniej eksplozji (tej sprzed 650 tys. lat), popiołami została przykryta większa część terytorium dzisiejszych Stanów Zjednoczonych.

Tak gigantyczna eksplozja zmieniłaby klimat na Ziemi na dziesiątki lat. Duże ilości pyłów, jakie po erupcjach wulkanicznych dostawały się do atmosfery, nieraz przez długie miesiące blokowały dostęp promieni słonecznych do powierzchni Ziemi. Gdy w 1815 roku wybuchł wulkanu Tambora w Indonezji, przez kilka kolejnych lat odnotowywano wyraźnie niższą temperaturę. Rok 1816 nazwano nawet rokiem bez lata. Niższe plony odnotowano na całym świecie.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tomasz Rożek