Włoscy naukowcy postanowili zweryfikować autentyczność relikwii męczenników z III wieku, świętych: Chryzanta i Darii. – Gdyby okazało się, że nie są autentyczne, to musielibyśmy je wyrzucić, zniszczyć. Byłby to skandal dla wierzących – przyznał Lorenzo Ghizzoni, biskup pomocniczy Reggio Emilia, gdzie od ponad tysiąca lat przechowywane były dwa szkielety.
Badania prowadzone były pod kierunkiem Ezio Fulcheriego z Uniwersytetu w Genui i filmowane przez ekipę National Geographic. Naukowcy doszli do wniosku, że wszystkie zebrana przez nich dowody potwierdzają autentyczność relikwii. Według szefa zespołu, jego praca była rzadką okazja do badania szczątków, odnoszących się do podania, które ma prawie 2 tysiące lat. Testy dowiodły, że 150 kości pochodzi z okresu między 80 a 340 r. Ich zadziwiająca kompletność świadczy o tym, że już w starożytności były starannie zabezpieczone i ze czcią przechowywane. Od X wieku znajdowały się w katedrze w Reggio Emilia.
Max Salomon, producent i scenarzysta emitowanej przez National Geographic serii Explorer, zauważył, że stawianie twardych pytań naukowych o autentyczność relikwii było dla Kościoła ryzykowne. Zwłaszcza, że w średniowieczu tworzono fałszywe relikwie. Salomon dodał, że był pod wrażeniem postawy biskupów, którzy postanowili pozbyć się relikwi, gdyby badania nie potwierdziły ich autentyczności.
Według tradycji, Chryzant był jedynym synem senatora rzymskiego z Aleksandrii. Wychowywał się w Rzymie i nawrócił się na chrześcijaństwo. Spotkało się to z potępieniem jego ojca, który – dla odwiedzenia syna od chrześcijaństwa – zaaranżował małżeństwo między nim a najwyższą kapłanką pogańską o imieniu Daria. Jednak to Chryzant nawrócił Darię. Odtąd obydwoje intensywnie szerzyli wiarę w Chrystusa. Zostali za to pogrzebani żywcem w rzymskiej kopalni piasku. Było to około roku 283. Wokół miejsca ich pochówku wzniesiono mur. Między rokiem 757 a 946 ich szczątki były wielokrotnie przenoszone, ale w X wieku spoczęły na wieki w katedrze w Reggio Emilia.
Telewizyjna premiera film dokumentalnego, przedstawiającego badanie ich relikwii, zatytułowanego: „Explorer. Tajemnica zamordowanych świętych”, miała miejsce 19 kwietnia.
jd, CNA