Na intelektualną i duchową kontynuację dzieła Jana Pawła II podczas pierwszych 6 lat pontyfikatu Benedykta XVI wskazał George Weigel, w wypowiedzi dla włoskiego dziennika katolickiego „Avvenire” .
Papież Ratzinger jest – zdaniem tego znanego amerykańskiego intelektualisty katolickiego – wybitnym katechistą, który potrafi ukazywać katolikom stojące przed nimi wyzwania. Mówiąc o przewodnich ideach pontyfikatu Benedykta XVI Weigel podkreślił jego funkcję katechetyczną. „Przypomniał Kościołowi bogactwo jego dziedzictwa teologicznego, ważnego w czasach kiedy dominuje myślenie jedynie o tym, co w danej chwili oraz, gdy brakuje korzeni intelektualnych” – twierdzi publicysta.
Jednocześnie amerykański teolog zwraca uwagę na umiłowanie liturgii i determinację, z jaką obecny Następca Piotra walczy ze złem w Kościele, zwłaszcza nadużyciami seksualnymi. Benedykt XVI stał się też żarliwym obrońcą wolności religijnej w świecie. Stara się, aby dialog katolicko-muzułmański podjął tę kwestię, a także o oddzielenie w XXI wieku władzy politycznej i religijnej. Mówiąc o stylu duszpasterskim Ojca Świętego, George Weigel podkreśla jego troskę, aby w swej katechezie karmić nie tylko duszę i serce, lecz także i rozum.
Weigel zauważa szczególnie kontynuację obydwu pontyfikatów w dziedzinie obrony życia ludzkiego i godności człowieka w każdej fazie jego istnienia. Dotyczy to zarówno eksperymentów na embrionach ludzkich, aborcji jak i przeciwstawiania się eutanazji. „Obydwa te pontyfikaty prowadzą do dalszego wybitnego rozwoju Kościoła, procesu rozpoczętego pontyfikatem Leona XIII. Postawiły Kościołowi wyzwanie «katolicyzmu ewangelicznego», Kościoła-misji, w którym wszystko i wszyscy mierzeni są na podstawie swego wkładu w dzieło ewangelizacji «głębi» XXI wieku, jak napisał Jan Paweł II w Novo Millennio Ineunte” – stwierdza George Weigel.