Na potrzebę przygotowania do sakramentu pokuty zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki podczas nabożeństwa pokutnego z indywidualną spowiedzią w poznańskiej katedrze. – Potrzebne jest dobre przygotowanie do sakramentu pokuty, bo zanika poczucie grzechu – mówił metropolita poznański.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zwrócił uwagę na niepokojące zjawisko braku miłosierdzia, obserwowane także w mediach. – Tak jakby ponadtysiącletnia obecność chrześcijaństwa w Polsce nikogo niczego nie nauczyła, a przecież Kościół nieustannie podkreśla bezgraniczne i czułe miłosierdzie Boga – zauważył abp Gądecki.
Metropolita poznański zwrócił uwagę, że jedną z form służącą formacji sumienia, jest właśnie nabożeństwo pokutne. – Nie zastępuje ono jednak spowiedzi indywidualnej, tylko stanowi dobre do niej przygotowanie, zwłaszcza w Adwencie, Wielkim Poście i podczas większych świąt – podkreślił abp Gądecki.
Wiceprzewodniczący Episkopatu przypomniał, że przypowieść o powrocie marnotrawnego syna do ojca dotyczy każdego człowieka i każdego narodu. – Człowiek, oddając cześć boską stworzeniu, zamiast Stwórcy, traci wszystko, stając się niewolnikiem swoich namiętności – przekonywał metropolita poznański.
Abp Gądecki podkreślił, że dopiero wtedy, gdy człowiek odkryje własną nędzę, poddaje się refleksji i pragnie powrotu do Boga. – Człowiek nie pragnie nawrócenia i wyznania grzechów pod wpływem szlachetnych myśli czy filozofii, ale odkrywając własną nędzę, pragnie nawrócenia – zauważył przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski.
Metropolita poznański stwierdził, że poczucie sprawiedliwości nie może przesłonić miłosierdzia. Przypomniał, że Bóg działa według sprawiedliwości, ale przymiotem, który ocala ludzkość, jest Jego miłosierdzie. Zdaniem abp. Gądeckiego taka też powinna być zawsze postawa każdego spowiednika.
Wierni zgromadzeni na nabożeństwie w poznańskiej katedrze mogli skorzystać z sakramentu pokuty. Do odprawiania nabożeństw pokutnych zachęcił papież Benedykt XVI w ostatniej adhortacji apostolskiej Verbum Domini. Zalecenie wprowadzania takich celebracji znajduje się także w tegorocznym programie duszpasterskim dla Kościoła katolickiego w Polsce.