Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o weteranach, która wprowadza dodatek dla wszystkich weteranów poszkodowanych w misjach, nie tylko emerytów i rencistów, ale także tych, którzy nadal służą lub pracują.
Nowelizacja ustawy o weteranach działań poza granicami państwa umożliwia też otrzymywanie zapomóg przez weteranów-funkcjonariuszy oraz poszkodowanych weteranów funkcjonariuszy na zasadach analogicznych, jakie otrzymują weterani (weterani poszkodowani) żołnierze i funkcjonariusze między innymi ABW i AW.
Nowelizacja zakłada, że wszyscy poszkodowani weterani będą mogli otrzymać specjalny dodatek - również ci, którzy nie pobierają emerytury, ani renty inwalidzkiej. Zmiany będą dotyczyły osób, którym odpowiedni organ przyznał status weterana poszkodowanego.
Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom, którzy nie pracują. Nowelizacja zakłada wprowadzenie prawa do wypłaty dodatku dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, niezależnie od tego, czy pozostają w czynnej służbie albo pracują czy nie. Wysokość dodatku dla weteranów poszkodowanych uzależniona jest od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.