Prezydent Andrzej Duda pogratulował metropolicie łódzkiemu abp. Grzegorzowi Rysiowi ogłoszonej w niedzielę przez papieża Franciszka nominacji kardynalskiej. Ważny dzień dla Kościoła w Polsce - podkreślił prezydent.
W niedzielę papież ogłosił nominacje kardynalskie dla dostojników z całego świata podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W gronie nowych kardynałów znalazł się metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. Konsystorz, na którym Franciszek wręczy insygnia nowym kardynałom, odbędzie się 30 września w Watykanie.
Gratulacje abp. Rysiowi złożył prezydent Andrzej Duda. "Ważny dzień dla Kościoła w Polsce. Ojciec Święty Franciszek ogłosił dziś nominację kardynalską dla JE Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia. Serdecznie gratulacje i najlepsze życzenia dla Jego Eminencji!" - napisał na Twitterze prezydent.
Na ogłoszonej przez papieża liście jest 18 kardynałów-elektorów, którzy mogą wziąć udział w konklawe, oraz trzech w wieku powyżej 80 lat.
Obecnie kardynałowie z Polski, którzy mają prawo wyboru papieża to: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski i kardynał nominat Grzegorz Ryś.
Abp Ryś urodził się 9 lutego 1964 r. w Krakowie. Do krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego wstąpił w 1982 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze wawelskiej. Równolegle do studiów teologicznych odbył studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej, na którym, po rocznej pracy duszpasterskiej jako wikariusz parafii pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Kętach, został zatrudniony i podjął studia doktoranckie. W 1994 r. uzyskał doktorat, a w 2000 r. habilitację z nauk humanistycznych w zakresie historii.
W latach 2004-2007 był dyrektorem Archiwum Kapituły Metropolitalnej w Krakowie, a od 2007 do 2011 r. rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W latach 2010-2011 przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych w Polsce.
28 września 2011 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk kard. Stanisława Dziwisza. W swoim herbie przyjął zawołanie: Virtus in infirmitate (Moc w słabości).
W czasach krakowskich pracę naukową łączył z zaangażowaniem duszpasterskim: wcześnie związany z Ruchem Światło-Życie, aktywnie uczestniczył w życiu Drogi Neokatechumenalnej, wspólnot takich jak Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych oraz namARKA, przez 25 lat corocznie był przewodnikiem grupy 6. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę.
Zaangażowany w dialog ekumeniczny i międzyreligijny, był współtwórcą i wykładowcą kursu "ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich", inicjatorem spotkania w intencji pokoju z udziałem chrześcijan, Żydów i muzułmanów "Echo Asyżu w Krakowie", a także serii spotkań "Dziedziniec Pogan" poświęconych dialogowi między wierzącymi a niewierzącymi w formule zaproponowanej przez papieża Benedykta XVI.
14 września 2017 r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został mianowany przez papieża Franciszka Arcybiskupem Metropolitą Łódzkim. 4 listopada 2017 roku odbył się jego uroczysty ingres.
29 czerwca 2018 r. otrzymał od papieża Franciszka paliusz, który został mu uroczyście nałożony 5 października 2018 r. w katedrze łódzkiej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio.
Jest autorem wielu publikacji zarówno naukowych, jak i popularnych z zakresu historii, teologii i duchowości, cenionym kaznodzieją i rekolekcjonistą.