Półnagi pustelnik wznosi oczy ku niebu i pobożnie składa ręce do modlitwy. Przed nim leży otwarta księga, a obok krucyfiks. To Andrzej Świerad, jeden z pierwszych Polaków wyniesionych do chwały ołtarzy.
Słysząc pytanie o to, kto był pierwszym polskim świętym, od razu myślimy o patronie Polski św. Wojciechu, ale on był przecież Czechem. Drugi nasz święty patron, biskup Stanisław ze Szczepanowa (zm. 1079), został kanonizowany dopiero w 1253 roku. Za pierwszych świętych Polaków uważa się zwykle Izaaka, Mateusza i Kryspina, trzech spośród tzw. Pięciu Braci Męczenników – pustelników, którzy przebywali w eremie koło Międzyrzecza wraz z włoskimi benedyktynami, Benedyktem i Janem. W roku 1003 wszyscy zostali zamordowani, a wkrótce potem kanonizowani. Kolejnym świętym Polakiem był Andrzej Świerad.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Leszek Śliwa Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu” pracuje od 2002 r. Autor pierwszej w Polsce biografii papieża Franciszka i kilku książek poświęconych malarstwu.