Zespół hiszpańskich archeologów rozszyfrował napis znajdujący się na fragmencie amfory służącej do przechowywania oliwy, który znaleziono w okolicach Kordoby, na południu Hiszpanii. Na naczyniu umieszczono słowa z poematu Wergiliusza "Eneida".
Jak poinformowały w komunikacie władze Uniwersytetu Kordoby, znalezisko potwierdza wysoki stopień wiedzy i oczytania mieszkańców Andaluzji w czasach, kiedy region ten należał do imperium rzymskiego.
Sprecyzowały, że rozszyfrowanie napisu poematu na fragmencie amfory olejowej znalezionej przez mieszkańca gminy Hornachuelos podczas spaceru, było dużą niespodzianką.
Władze hiszpańskiej uczelni wyjaśniły, że o ile w Cesarstwie Rzymskim często pojawiały się na amforach napisy dotyczące produktów handlowych oraz ich wytwórców, to nigdy jeszcze nie znaleziono słów z dzieła literackiego zapisanego na naczyniu glinianym.
W trakcie studium archeolodzy stwierdzili, że fragment amfory, o rozmiarach 6 cm na 8 cm, zawiera słowa z poematu epickiego Wergiliusza pt. "Eneida" napisanego przez rzymskiego poetę pomiędzy 29 a 19 r. p.n.e.
Badanie, przy którym współpracowali naukowcy z uniwersytetów w Sewilli oraz francuskiego Montpellier, dowodzi, że pojawienie się cytatu z "Eneidy" na glinianym naczyniu zawierającym oliwę nie służyło celom marketingowym.
"Wersety zapisane w dolnej części amfory nie miały większego celu (). Świadczą jedynie o wiedzy i kulturze osoby, która je tam umieściła" - podsumował zespół naukowców, wskazując, że poziom umiejętności czytania w tej części Półwyspu Iberyjskiego mógł być w czasach cesarza Oktawiana Augusta wysoki.