Prezydencki projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej zakłada utworzenie "Centrów 75 plus", w których osoby starsze będą mogły być objęte kompleksową opieką; chodzi o to, żeby pacjent nie pozostawał sam - powiedział PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.
We wtorek o godz. 13 w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie prezydent Andrzej Duda uroczyście skieruje do Sejmu projekt ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej.
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik powiedział, że projekt ustawy jest realizacją obietnicy prezydenta dotyczącej stworzenia kompleksowej opieki nad osobami starszymi. Jak wskazał, regulacja powstawała w kancelarii prezydenta przez kilka lat i była konsultowana z ekspertami Ministerstwa Zdrowia oraz prezydenckiej Rady do spraw Ochrony Zdrowia.
Zastępca szefa KPRP poinformował, że projekt dotyczy utworzenia tzw. "Centrów 75 plus". "To będą miejsca, w których osoby w podeszłym wieku będą mogły być objęte kompleksową opieką - odpowiednimi badaniami, prowadzeniem przez lekarza, konsultacjami z różnymi specjalistami. Chodzi o to, żeby pacjent nie pozostawał sam" - zaznaczył Ćwik.
Zwrócił uwagę, że z uwagi na proces starzenia się społeczeństwa wzrasta liczba osób z różnymi niepełnosprawnościami.
"Ludzie starsi mają symptomy wielochorobowości i dlatego niezbędne jest rozbudowanie usług medycznych i opiekuńczych dla seniorów. Chodzi o to, aby wydłużyć fazy życia Polaków, aby mogli dłużej cieszyć się dobrym stanem zdrowia" - podkreślił Ćwik.
"Ludzie starsi trafiają od specjalisty do specjalisty, mają przepisywane leki na różne dolegliwości i chodzi o to, żeby jeden lekarz fachowo prowadził osoby w podeszłym wieku, jako geriatra, przez kolejne wizyty, badania, ale także dozowanie leków, aby było ono kompatybilne i spójne" - dodał.
Jak zauważył, w Polsce brakuje lekarzy gerontologów i należy podjąć działania, by ten tę sytuację zmienić.
"Mamy nadzieję, że przełamie się syndrom braku lekarzy specjalizacji geriatrycznej przez kolejne lata poprzez to, że pojawi się dofinansowanie i możliwość tworzenia takich centrów a w perspektywie pojawi się też odpowiednia liczba geriatrów, którzy zaopiekują się starzejącym się społeczeństwem" - powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta.