W ciągu ostatnich 24 godzin w trzech miejscach na Wybrzeżu Kości Słoniowej znaleziono ponad 100 ciał. Niektóre ofiary zostały pogrzebane żywcem. To najprawdopodobniej ofiary przemocy na tle etnicznym - powiedział w czwartek w Genewie rzecznik ONZ.
Ponad 15 ciał znaleziono w zachodnim mieście Duekoue, gdzie już wcześniej odkryto 229 ciał - poinformował rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka Rupert Colville.
Niektóre ofiary zostały pogrzebane żywcem, a inne wrzucone do szybu.
ONZ oraz organizacje pomocowe informowały, że nawet 1 tys. osób mógł zginąć, gdy w zeszłym tygodniu siły Alassane'a Ouattary, uważanego za prawowitego prezydenta, zajmowały strategicznie ważne miasto Duekoue.
Na zachód od tego miasta, w Bloloquin, odkryto ponad 40 ciał. Ofiary zostały najprawdopodobniej zabite przez "najemników z Liberii" - mówił Colville.
Ponadto w zachodnim mieście Guiglo pracownicy ONZ znaleźli ponad 60 ciał. Według rzecznika ONZ, niektóre ofiary nie pochodziły z WKS, lecz były obywatelami innych państw Afryki Zachodniej.
Jak dodał, "wszystkie incydenty wydają się być przynajmniej częściowo motywowane pobudkami etnicznymi".
ONZ otrzymało także informacje o "zabójstwach na mniejszą skalę", do których dochodziło w innych rejonach. Jednak zbrodnie te nie zostały jeszcze zbadane.
Tradycyjnych myśliwych i żołnierzy, walczących dla uznanego przez społeczność międzynarodową za prezydenta WKS Alassane'a Ouattary podejrzewa się o popełnianie przestępstw i dokonywanie masakr na szeroką skalę podczas ofensywy na zachodzie kraju.
Również w piątek oenzetowskie organizacje humanitarne, m.in. Światowy Program Żywnościowy (WFP), zaapelowały do ONZ o otwarcie korytarzy humanitarnych na WKS.
WFP już dostarczyło do Duekoue zapasy żywności na sześć dni. Tysiące osób schroniły się w budynku misji katolickiej w tym mieście. Ponadto WFP planuje w przyszłym tygodniu wysłać pomoc do ok. 50 tys. mieszkańców Wybrzeża.
Tymczasem agencja Reutera, powołując się na anonimowego unijnego dyplomatę, informuje, że w odpowiedzi na prośbę Ouattary UE pracuje nad "tekstem, mającym na celu zniesienie w przyszłym tygodniu sankcji wobec WKS".
Dyplomata wyjaśnił, że UE chce znieść sankcje wobec wszystkich instytucji portowych oraz wobec sektora kakao i kawy, co umożliwi eksport tych produktów.
W piątek Komisja Europejska poinformowała, że Ouattara zwrócił się do niej, by podjęła działania mające na celu zniesienie sankcji.