Ewangelia mówi, że obok przemienionego Jezusa „ukazali się Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim”; Mojżesz i Eliasz – postacie Prawa i Proroków. Był tam Piotr, który zawołał: „Panie (...); jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza”.
Tymczasem św. Augustyn komentuje to, stwierdzając, iż mamy tylko jedno mieszkanie: Chrystusa; to On „jest Słowem Bożym, Słowem Boga w Prawie, Słowem Boga w Prorokach”. Albowiem sam Ojciec woła: „To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie”.
W Przemienieniu Jezus nie zmienia się, ale objawia swoją boskość. Piotr, Jakub i Jan, rozważając boskość Pana, zostają przygotowani do zmierzenia się ze skandalem krzyża, jak o tym śpiewa starożytny hymn: „Na górze przemieniłeś się, a Twoi uczniowie, choć nie byli do tego zdolni, rozważali Twoją chwałę, aby – widząc Cię ukrzyżowanego – zrozumieć, że Twoja męka była dobrowolna, i aby głosić światu, że jesteś prawdziwie blaskiem Ojca”. My także uczestniczymy w tym widzeniu i w tym nadprzyrodzonym darze, gdy użyczamy miejsca modlitwie i słuchaniu słowa Bożego.
„Anioł Pański”, 20.03.2011
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.