„Droga Eliasza”to dokumentalna opowieść o podróży niepełnosprawnych aktorów Teatru Exit do „miejsca ciemności”, czyli Nattawaara

Teatr Exit jest teatrem wyjątkowym. Jego aktorzy są niepełnosprawni, co nie przeszkadza im grać i występować na scenie. Łączy ich miłość do  teatru,  pragną  poprzez swoją sztukę i wiarę  przekazać widzom swoje przesłanie na temat relacji z Bogiem

Ich niezwykła podroż do niewielkiego lapońskiego osiedla Nattawaara, co w  języku polskim oznacza „miejsce ciemności”, rozpoczęła się w Krakowie, gdzie teatr ma swoją siedzibę. Nawet dla osób pełnosprawnych podróż poza koło podbiegunowe,  bo tam właśnie znajduje się  Nattawaara, wymaga sporo wysiłku. Aktorzy teatru z pomocą opiekunów nie dość, że podroż znieśli dobrze, to w jej trakcie pod okiem reżysera Macieja Sikorskiego ostro pracowali nad „Eliaszem”. Próby odbywały się nawet w autokarze.  
Dlaczego pojechali do Nattawaara? Tam właśnie oczkuje ich Eva Dynyssius, która zorganizowała tu Dom  Eliasza,  miejsce miejsca spotkań chrześcijan. Jak wspomina w filmie, pomysł stworzenia Domu Eliasza” zrodził się w czasie jej pobytu w Ziemi Świętej. „Po raz pierwszy zaczęłam rozumieć, że istnieje związek między prorokiem Eliaszem, a moim własnym podwórkiem, moim własnym domem w osadzie Nattawaara. Pewnej nocy miałam sen, że ja i moja przyjaciółka Inga słuchałyśmy   mężczyzny, który miał jakiś wykład…I wtedy ten człowiek mówi: to jest dom Eliasza. I wtedy widzę w tym śnie mój własny dom w  Nattawaara. Kiedy się obudziłam zdałam sobie sprawę, że sen był tak mocny dlatego, że zesłał mi go sam Bóg. 
Film jest artystycznym, poruszającym zapisem kolejnych etapów tej podróży. Film i spektakle teatru można go zobaczyć  podczas pokazów organizowanych przez Teatr Exit w Polsce, a po pokazach widzowie mają okazję wziąć udział w spotkaniu z aktorami.  



Droga Eliasza, reż. Maciej Sikorski 2023  

 

     
 

« 1 »

Edward Kabiesz