„Dobro, jakim jest ludzkie życie, jest bezwzględne. A troska o nie jest jedynym ze sposobów zwalczenia kultury śmierci” – podkreślił abp Henryk Hoser z okazji ‘Dnia Świętości Życia’ obchodzonego 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego.
Zdaniem bp. warszawsko-praskiego zawarte w dekalogu przykazanie ‘Nie zabijaj’ jest zakazem o najwyższym stopniu obowiązywania. „Wszystkie próby relatywizowania wartości życia ludzkiego prowadzą do osłabienia świadomości sumienia, co owocuje banalizacją ludobójstwa, zbrodni wojennych oraz wszelkich jawnych i ukrytych form zabijania” – powiedział abp Hoser. Zwrócił także uwagę na coraz większe niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się eugeniki, czyli selektywnej śmierci ludzi. „Dziś na przykład walczy się z kalectwem likwidując osoby nim dotknięte, walczy się z chorobą usuwając osoby chore, czy w końcu walczy się z biedą likwidując osoby nią dotknięte” – mówił hierarcha. Stąd, jak podkreślił - „Nigdy nie dość przypominać, że każde ludzkie życie ma tę samą wartość. Bez względu na to, czy chodzi o człowieka uczonego czy prostego, bogatego czy biednego”.
Zdaniem bp warszawsko-praskiego - „nie możemy liczyć jedynie na ostateczne głosowania w parlamentach, czy innych ciałach legislacyjnych mając nadzieję, że na tej drodze uda się ochronić ludzkie życie”. Hierarcha zaznaczył, że „ważna jest przede wszystkim nasza postawa wobec życia na co dzień”. W związku z tym, jak dodał „warto zapytać: Co doradzamy innym; z czy się zgadzamy; czemu się przeciwstawiamy; jakimi kryteriami posługujemy się podejmując konkretne działania; czy w końcu przykazanie ‘Nie zabijaj’ ma dla nas wartość bezwzględną, czy jest jedynie pustym słowem”.
„Ogromnym narzędziem na rzecz życia jest nasza modlitwa, która nie zna granic czasowych, ani przestrzennych” – podkreślił abp Hoser. Przypominając, że ‘Bóg jest Panem Życia’ hierarcha powiedział, że „poprzez Niego możemy docierać do ludzkich umysłów i serc, zmieniając tym samym postawy życiowe” .