Zapisane na później

Pobieranie listy

Redaktor, żołnierz, świadek. Abp Józef Gawlina to postać wyjątkowa w historii „Gościa Niedzielnego”

Arcybiskup Józef Gawlina, jeden z najważniejszych polskich biskupów ubiegłego stulecia, przez ponad dwa lata redagował „Gościa Niedzielnego”. Był postacią wyjątkową także w historii naszego tygodnika.

Andrzej Grajewski

|

GN 14/2023

dodane 06.04.2023 00:00

Nie znamy kulis zmiany redaktora „Gościa” po rocznym kierowaniu czasopismem przez ks. Teodora Kubinę. Jednak lektura dokumentów w Archiwum Archidiecezjalnym w Katowicach skłania do wniosku, że decyzja zapadła w trybie pilnym. Ostatni wydany przez ks. Kubinę numer nosi datę 12 września 1924 r. Jednocześnie zachowało się jego pismo z 12 września do ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla polskiej części Górnego Śląska, w którym prosi o urlop. W aktach personalnych ks. Kubiny nie ma dokumentu odwołującego go z funkcji redaktora naczelnego „Gościa”. Prawdopodobnie coraz trudniej było mu łączyć obowiązki proboszcza parafii mariackiej w Katowicach z administrowaniem pismem, które stale się rozwijało. Być może były jeszcze inne okoliczności, o których nie wiemy. W każdym razie na początku września 1924 r. trzeba było znaleźć następcę ks. Kubiny.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego