Papież zaapelował o ponowienie aktu poświęcenia świata Sercu Maryi

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zaapelował, aby każdy wierny i każda wspólnota poświęcili się Niepokalanemu Sercu Maryi w intencji Kościoła i ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy.

- W sobotę będziemy obchodzić uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a nasze myśli powracają do 25 marca ubiegłego roku, kiedy to w jedności ze wszystkimi biskupami świata Kościół i ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę zostały poświęcone Niepokalanemu Sercu Maryi. Niestrudzenie powierzajmy sprawę pokoju Królowej Pokoju. Dlatego pragnę zachęcić każdego z wiernych i każdą wspólnotę, zwłaszcza grupy modlitewne, do odnowienia każdego 25 marca aktu poświęcenia Matce Bożej, ponieważ jest Ona Matką, i może nas wszystkich zachować w jedności i pokoju. I nie zapominajmy w tych dniach udręczonej Ukrainy, która tak bardzo cierpi - podkreślił papież.

W czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra Franciszek powiedział także: "Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, a szczególnie pracowników, wolontariuszy i przyjaciół Radia Maryja z Torunia. W najbliższą sobotę będziemy obchodzili uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W waszej ojczyźnie jest to również Dzień Świętości Życia".

"Jako znak konieczności ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, Fundacja +Życiu tak+ przekazuje do Zambii poświęcony przeze mnie dziś rano dzwon +Głos Nienarodzonych+. Niech jego dźwięk niesie przesłanie o tym, że każde życie jest święte i nienaruszalne" - dodał papież.

W katechezie mówił o gorliwości apostolskiej i o świadectwie, które jest pierwszym sposobem ewangelizacji. Jak podkreślał, "aby dawać świadectwo, także Kościół musi zacząć od ewangelizowania samego siebie".

"To niesie także zdolność zmiany sposobów rozumienia i przeżywania swojej obecności ewangelizatorskiej w historii i unikania szukania schronienia w bezpiecznych strefach logiki: +zawsze tak było+" - wskazywał Franciszek. Dodał, że taka postawa szkodzi Kościołowi.

Ostrzegł: "Jeśli Kościół sam się nie ewangelizuje, pozostanie obiektem muzealnym".

"Kościół musi iść naprzód, stale wzrastać; w ten sposób pozostaje młody" - przekonywał papież.

Jego zdaniem Kościół musi umieć prowadzić dialog ze światem współczesnym promując braterskie relacje, "tworząc przestrzeń do spotkania, realizując dobrą praktykę gościnności, przyjmowania, uznawania i integracji".

Franciszek zwrócił uwagę na aktualność adhortacji apostolskiej o ewangelizacji w świecie współczesnym "Evangelii nuntiandi" św. Pawła VI z 1975 roku.

Tłumaczył też, że nie można stać się wiarygodnym "głosząc tylko doktrynę, ideologię".

"Ktoś jest wiarygodny, jeśli jest w nim zgodność między tym w co wierzy i jak żyje" - dodał.

"Wielu chrześcijan mówi, że wierzy, a żyje w odmienny sposób. To jest hipokryzja" - oświadczył.

Franciszek nawiązał także do obchodzonego w środę Światowego Dnia Wody.

"Przychodzą na myśl słowa świętego Franciszka z Asyżu: +Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę wodę, która jest bardzo pożyteczna i pokorna, i cenna, i czysta+. W tych prostych słowach wyczuwamy piękno stworzenia i świadomość wyzwań, jakie pociąga za sobą pociąga troska o nie" - mówił.

Wyraził pragnienie, by trwająca w Nowym Jorku druga Konferencja Wodna ONZ przyniosła dobre rezultaty i przyspieszyła inicjatywy na rzecz tych, którzy cierpią z powodu niedoboru wody.

"Woda nie może być przedmiotem marnowania czy wyzysku ani powodem do wojny, lecz musi być chroniona dla dobra naszego i przyszłych pokoleń" - powiedział.

Przed audiencją podczas objazdu placu Świętego Piotra papieżowi towarzyszyło w papamobile pięcioro dzieci.

« 1 »

KAI/PAP