Zapisane na później

Pobieranie listy

Adam Strug: Należę do gatunku śpiewaczego

O śmierci i o tym, że muzyka go wybrała, mówi Adam Strug.

GN 11/2023

dodane 16.03.2023 00:00

Barbara Gruszka-Zych: Czy śpiewanie może pomóc w przygotowaniu do śmierci?

Adam Strug:
Wierzących przygotowują raczej praktyki pobożnościowe, także zinstytucjonalizowane, np. Bractwa Dobrej Śmierci, oraz obchodzenie pierwszych piątków i sobót miesiąca czy rozważanie męki Jezusa. W „Dzienniczku” siostry Faustyny znalazło się zdanie, że śmierć jest jednak straszna. Tu niczego nie da się przewidzieć: ludzie całe życie pobożni nagle w chwili przejścia przeżywają kryzys, a wątpiący – zyskują spokój.

Mówiłeś mi, że kilka razy byłeś świadkiem śmierci.

Czterokrotnie towarzyszyłem agonii i za każdym razem to było trudne przeżycie. Aczkolwiek dwa razy spotkałem pogodzonych ze swoim losem do tego stopnia, że starali się oszczędzić bliskich, którzy zostają. Na Roztoczu miałem sąsiada, który, zdając sobie sprawę, że dobiega do mety, tuż przed śmiercią spytany przez pielęgniarkę: „Jak tam, panie Janku?” odpowiedział spokojnie: „Siostro, jak w jajeczku”. Potem zaśpiewał mi jeszcze: „Zrób mi, Matko, zrób maleńki kącik u Jezusa stóp”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Babrara Gruszka-Zych

od ponad 30 lat dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, poetka. Wydała ponad dwadzieścia tomików wierszy. Ostatnio „Nie chciałam ci tego mówić” (2019). Jej zbiorek „Szara jak wróbel” (2012), wybitny krytyk Tomasz Burek umieścił wśród dziesięciu najważniejszych książek, które ukazały się w Polsce po 1989. Opublikowała też zbiory reportaży „Mało obstawiony święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle”, „Zapisz jako…”, oraz książki wspomnieniowe: „Mój poeta” o Czesławie Miłoszu, „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” a także wywiad-rzekę „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Laureatka wielu prestiżowych nagród za wywiady i reportaże, m.innymi nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w dziedzinie kultury im. M. Łukasiewicza (2012) za rozmowę z Wojciechem Kilarem.

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych