Państwowa Komisja ds. Pedofilii pyta o udział abp Gołębiewskiego w publicznej liturgii

Państwowa Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 poinformowała, że wystąpiła dziś do Nuncjusza Apostolskiego w Polsce w sprawie wyjaśnienia okoliczności udziału abp Mariana Gołębiewskiego, mającego zakaz publicznych wystąpień nałożony przez Watykan) w sobotnim ingresie bp. S. Odera.

11 marca w Gliwicach odbyły się święcenia biskupie i ingres nowego ordynariusza gliwickiego, bp. Sławomira Odera. W uroczystości, której przewodniczył Nuncjusz Apostolski abp Salvatore Pennacchio wziął udział m. in. abp Marian Gołębiewski. W sierpniu 2021 r. Stolica Apostolska poinformowała, że przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań abp. Mariana Gołębiewskiego w sprawach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez niektórych kapłanów z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji wrocławskiej, w których pełnił posługę biskupią. Jedną z decyzji Watykanu był nałożony na abp. Gołębiewskiego zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek uroczystościach publicznych, zarówno kościelnych, jak i świeckich.

Do sprawy odniósł się rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który podkreślił, że obecność abp. Gołębiewskiego pośród koncelebransów uroczystości w Gliwicach była złamaniem obowiązującego nakazu kościelnego.

W sprawie zabrała głos także Państwowa  Komisja ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, informując że wystąpiła dziś do Nuncjusza Apostolskiego w Polsce w sprawie wyjaśnienia okoliczności udziału abp Mariana Gołębiewskiego w sobotniej uroczystości. 

- Jako Państwowa Komisja ds. Pedofilii mamy obowiązek badania sposobu reagowania instytucji i organizacji – a Kościół według ustawy o Państwowej Komisji należy do grona instytucji i organizacji  – na przypadki niezawiadomienia organów ścigania w sprawie wykorzystania seksualnego małoletnich. W komunikacie nuncjatury apostolskiej sprzed dwóch lat znalazła się informacja, że arcybiskup Gołębiewski niewłaściwie reagował na przypadki seksualnego wykorzystania dzieci i otrzymał jako sankcję konkretny zakaz udziału w wydarzeniach religijnych i publicznych. Ten zakaz w sobotę został złamany, jak zauważył jako pierwszy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. W swoim oświadczeniu rzecznik podkreślił, że egzekwowanie tego zakazu należy do Stolicy Apostolskiej, dlatego wystąpiliśmy do księdza nuncjusza z prośbą o wyjaśnienie, jak do tej sytuacji doszło – tłumaczy Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii. 

- Dzisiejsze oświadczenie rzecznika KEP nie zamyka sprawy, bo uzyskanie odpowiedzi na to, co się stało, jest ważne dla osób skrzywdzonych – szczególnie dla tych, które zostały skrzywdzone przez osoby duchowne bądź związane z Kościołem, ale nadal korzystają ze wsparcia i pomocy oferowanej przez instytucje Kościoła katolickiego, np. Fundacji Świętego Józefa czy Centrum Ochrony Dziecka. W Komisji staramy się patrzeć na tę sytuację z perspektywy osób skrzywdzonych i stajemy na stanowisku, że należy im się wyjaśnienie, jak do tego doszło, że biskup ukarany przez Watykan nie stosuje się do zaleceń wynikających z sankcji – dodaje Błażej Kmieciak.  

Zobacz też: Błażej Kmieciak: bez wyjaśnienia przeszłości przypadków wykorzystania seksualnego Kościół nie odbuduje zaufania

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ah