Kryzys jest szansą

Nowy program na antenie religia.tv, który powstaje we współpracy z GN. Oglądaj w niedzielę o godz. 15.30. Rozmowę prowadzi Maciej Gajek. Gościem pierwszego z 12 odcinków będzie ks. TomĀŠ Halik.

Maciej Gajek (religia.tv): Po przeczytaniu Księdza ostatniej książki odnoszę wrażenie, że jest Ksiądz… zwolennikiem kryzysu!
Ks. Tomáš Halík: – Ależ oczywiście, że jestem zwolennikiem kryzysu! Kryzys zawsze jest jednocześnie szansą. Życie bez kryzysów byłoby nudne. Kryzys w życiu osobistym, ale także w społeczeństwie, a więc i w Kościele, zawsze jest szansą, by zatrzymać się i pomyśleć, wniknąć głębiej. Nie da się wydorośleć bez przechodzenia kryzysu. Tak samo jest w relacjach osobistych. Widzisz ładną dziewczynę i zakochujesz się. W pierwszym okresie tej relacji widzisz drugą osobę jako swój ideał. Ale by zacząć traktować tę osobę po partnersku, musicie przejść przez jakiś kryzys, żeby móc zaakceptować drugiego człowieka takim, jakim on jest. Tak samo jest z naszą wiarą. Na początku wiara dziecięca albo piękny, kolorowy okres tuż po nawróceniu. Ale muszą zdarzać się kryzysy, żeby móc wniknąć głębiej. Kryzys powinien więc stanowić otwarte drzwi do dojrzałości.

Cała rozmowa w religia.tv, niedziela 3.10 godz. 15.30

Nieprzeciętny ksiądz
Jest jednym z najczęściej tłumaczonych w Polsce czeskich autorów (pod względem ilości wydanych tytułów zajmuje u nas drugie miejsce po Hrabalu!). Na jego wtorkowych konferencjach w praskim kościele akademickim niedaleko Mostu Karola gromadzą się zawsze tłumy ludzi, także niewierzących.

Ks. Tomáš Halík (ur. 1948), wybitny teolog i filozof, wyrastał bez systematycznego wychowania religijnego. Swoją fascynującą drogę do wiary, a potem do kapłaństwa, opisał w książce „Radziłem się dróg”. W latach 1966–1971 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola (był m.in. uczniem światowej sławy filozofa Jana Patočki). Teologię studiował na tzw. tajnych kursach, a równocześnie pracował jako zakładowy socjolog, psycholog, psychoterapeuta alkoholików i narkomanów.

Żeby otrzymać święcenia kapłańskie, musiał udać się do… Erfurtu, gdzie w 1978 r. tamtejszy biskup udzielił mu święceń w swojej prywatnej kaplicy. O tym, że jest księdzem, przez długi czas nie wiedziała nawet jego matka. Ks. Halík był bliskim współpracownikiem kard. Tomáška. Swoją ogromną wiedzę i nieprzeciętne zdolności mógł jednak w pełni rozwinąć dopiero po upadku komunizmu.

W 1997 r. został mianowany profesorem Uniwersytetu Karola. Wykłada gościnnie na uniwersytetach w Cambridge, Lublinie, Wiedniu, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, Palermo, Madrasie, Bombaju. Jest członkiem licznych towarzystw naukowych na całym świecie i laureatem wielu nagród, m.in. austriackiej Nagrody Kardynała KÖniga za zasługi dla obrony praw człowieka i duchowej wolności. 27 września odebrał w Monachium Nagrodę im. Romano Guardiniego, przyznawaną przez Akademię Katolicką w Bawarii, za szczególne zasługi w rozumieniu współczesności. Ostatnio ukazała się nakładem wydawnictwa Znak jego książka „Kryzys jako szansa”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ab