Plakat ma się dobrze

Prezentacji 22. Międzynarodowego Biennale Plakatu towarzyszy ekspozycja prac jego jurorów. Uczniowie mogą zobaczyć i ocenić prace mistrzów.

Wauli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zaprezentowano plakaty wybitnych twórców współczesnej sztuki projektowania graficznego: Cao Fang z Chin, Alejandro Magallanesa z Meksyku, Finna Nygaarda z Danii, Guntera Rambowa z Niemiec oraz Moniki Zawadzki i Mariana Oslisly z Polski.

Odbywające się od 1966 roku Międzynarodowe Biennale Plakatu jest pierwszym na świecie przeglądem twórczości plakatowej artystów z różnych krajów. Jego założeniem jest odkrywanie talentów i prezentacja nowych środków wyrazu, jakie stosują plakaciści na świecie.

W każdej edycji konkursu jury powoływane jest z grona uznawanego za autorytety w dziedzinie plakatu. W tym roku w sześcioosobowej grupie jurorów znalazło się aż dwóch twórców z Polski – Marian Oslislo i Monika Zawadzki. Marian Oslislo jest grafikiem i projektantem, rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Nowych Mediów. Monika Zawadzki to artystka wizualna. Realizuje projekty na granicy sztuki i socjologii, wykorzystując w tym celu symbole graficzne.

Oprócz głównej ekspozycji biennale w Muzeum Plakatu w Wilanowie, zainteresowani mogą w ramach tzw. imprez towarzyszących obejrzeć m.in. wystawę plakatu chińskiego, brazylijskiego oraz międzynarodowego projektu poświęconego alfabetowi Bułgarii: „The Letters of Bulgaria – Alphabet of Europe”. Ilość ekspozycji i rozmach przedsięwzięcia świadczy, że plakat ma się dziś dobrze.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych