Dlaczego sanktuarium w Lourdes stało się miejscem szczególnym dla chorych?
Dla uzdrowionych i pozostałych [Franciszek Kucharczak]
Ze względu na wyjątkowy związek francuskiego sanktuarium z tajemnicą choroby wspomnienie liturgiczne NMP z Lourdes 11 lutego zostało ogłoszone Światowym Dniem Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II 13 maja 1992 r. Franciszek Kucharczak pisze o cudach, których Bóg dokonał w tamtejszym sanktuarium. „Uzdrowienia są wskazaniem, że Bóg chce zawsze dobra człowieka. Nie znaczy to jednak,że ci wszyscy, którzy nie doznają cudownego uzdrowienia – a tacy są w ogromnej większości – nie są objęci Bożą dobrocią. Istotą cudów uzdrowienia nie jest zastąpienie medycyny czy usunięcie ze świata wszelkich chorób, lecz skierowanie człowieka na wartości wieczne, nieprzemijające. W tej perspektywie wynikiem ludzkich modlitw nie zawsze musi być zdrowie fizyczne. Rozumiała to św. Zelia Martin, matka św. Teresy, która po zachorowaniu na raka pielgrzymowała do Lourdes. Ponieważ nie została uzdrowiona, uznała, że Bóg chce inaczej, i spokojnie zajęła się przygotowaniami do śmierci. Doświadczenie św. Zelii przypomina, że Lourdes to mimo wszystko dużo bardziej sanktuarium chorych niż uzdrowionych fizycznie. Inaczej jest z duchem – bo uzdrowienia duchowe są tam normą” – przypomina autor.
Umrę za dwa tygodnie [Agnieszka Huf]
Dlaczego tak bardzo boimy się raka, co można zrobić, kiedy medycznie już nic nie można zrobić i co powiedzieć nastolatkowi, który nigdy nie będzie dorosły, w rozmowie z Agnieszką Huf mówi o. Filip Buczyński OFM, psychoonkolog.” Psychoonkolog ma przede wszystkim pomóc pacjentowi skorzystać ze wszystkich zasobów, które on ma. Poza tym pacjent potrzebuje tego, by być w relacji z drugim człowiekiem w sposób szczery i otwarty. Święty Jan Paweł II powiedział, że opieka nad chorym jest pełną miłości obecnością. Rozumiem to jako połączenie profesjonalizmu psychoonkologa i jego cech osobowych,bardzo ludzkich, które są pacjentowi potrzebne na każdym etapie choroby” – mówi o. Buczyński.
Patrzę w przyszłość z nadzieją [Ks. Wojciech Parfianowicz]
O zmaganiu z chorobą, planach na emeryturę, radościach i smutkach kończącej się posługi mówi w rozmowie z ks. Wojciechem Parfianowiczem bp Edward Dajczak. „Zasadniczym powodem rezygnacji jest zdrowie, a konkretnie skutki przebytych przeze mnie trzech zakażeń wirusem powodującym COVID. Najcięższe było to drugie. Pozostawiło w moim życiu ślad, który trwa od roku 2021. Próbuję to jakoś opanować, również za pomocą leków, ale idzie to z trudem. Sprawa dotyczy stanów lękowych, które na szczęście minęły, nie minęły natomiast ataki depresji. Bywają one nieraz na tyle mocne, że powodują wycofywanie się, chęć ukrycia się. Człowiek chciałby po prostu zasnąć i nie czuć rzeczywistości. Ci, którzy doświadczają depresji, wiedzą, o czym mówię. Wiąże się to z moim poczuciem odpowiedzialności za diecezję. Trzeba przecież podejmować decyzje, o większej czy mniejszej wadze. Zauważyłem, że ten stan się nasilał, kiedy do podjęcia była trudna decyzja. Zaczynało się odkładanie, na jutro, na pojutrze. Doszedłem do wniosku, że było to ze szkodą dla diecezji” – mówi bp Dajczak.
O młodzież trzeba (mądrze) powalczyć [Agata Puścikowska]
Jak reagować, gdy dziecko nie chce chodzić na religię w szkole? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców. Agata Puścikowska rozmawia z katechetami i rodzicami, szukając rozwiązania tego problemu. „Pojawiają się wzajemne oskarżenia, pytania: Kto jest winien takiej sytuacji? Co im „strzeliło do głowy” – jakie są ich motywacje? Co zrobiliśmy nie tak? A przede wszystkim: jak rozmawiać z młodymi, by jednak chcieli na katechezę chodzić, wrócić. Jednoznacznych odpowiedzi jednak nie będzie. Prócz jednego, logicznego wniosku, że stosowanie nakazów i zakazów u ludzi młodych przynosi odwrotny efekt. A rzeczywistość wiary, szukania Boga, to we współczesnym świecie płaszczyzna i delikatna, i wielowątkowa, i skomplikowana. Niemniej warto posłuchać tych, którzy sporo wiedzą i doświadczają, pracują na co dzień z młodzieżą. Może pozwoli to sprawę nieco na zimno przemyśleć, zrobić własny rachunek katechetycznego sumienia, a następnie opracować plan postępowania z dzieckiem. Może pozwoli to młodą osobę najpierw zrozumieć, by w końcu z nią... rozmawiać” – postuluje autorka.
Skaza na mozaice [Franciszek Kucharczak]
Mozaiki jezuity Marko Rupnika zdobią ponad 200 obiektów na całym świecie. Pochodzący ze Słowenii 68-letni zakonnik realizował swoje dzieła w najważniejszych dla Kościoła miejscach, od Watykanu poczynając. Jego pracami szczyciły się sanktuaria w Fatimie, Lourdes, San Giovanni Rotondo, a także sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. „Szczyciły się”, bo już się nie szczycą. Obecnie panuje dezorientacja z powodu skandalu, jaki wybuchł wokół ich autora. Franciszek Kucharczak szuka odpowiedzi na pytanie, jak traktować dzieła sztuki odwołujące się do teologii, kiedy na jaw wychodzą ciężkie przestępstwa, jakich dopuścili się ich autorzy. „Mozaika w kościele, zwłaszcza gdy niesie przesłanie teologiczne, a jej autor jest powszechnie znany, staje się poniekąd także osobistym świadectwem – przynajmniej za jego życia i życia jego pokolenia. Co więc robić, gdy najsławniejsze sanktuaria zdobią prace zawierające „fałszywe świadectwo”? Likwidowanie dzieł sztuki to na ogół barbarzyństwo. Warto jednak nadmienić, że sam Rupnik skuł mozaiki w kaplicy Redemptoris Mater w Watykanie, już częściowo zrealizowane przez prawosławnego artystę Aleksandra Kornouchowa, i zastąpił je swoimi” – pisze Franciszek Kucharczak.
Rosja nie może wygrać [Bogumił Łoziński]
O polityce Polski wobec Rosji i Ukrainy, równości kobiet oraz stosunku prezydenta do aborcji i związków partnerskich w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim mówi szef Kancelarii Prezydenta RP minister Grażyna Ignaczak-Bandych. „Rosja nie może wygrać, wygrać musi Ukraina. Wszystkie działania i wysiłki wolnego świata na tym się koncentrują. Natomiast opowieści o rzekomym rozbrajaniu Polski na skutek dozbrajania Ukrainy, to nic innego jak rosyjska propaganda. Wspomagamy Ukrainę, ale nie w takim stopniu, aby osłabiało to nasze możliwości obronne, przekazujemy zaledwie 5 procent posiadanych czołgów Leopard. Polska się nie rozbraja. Wprost przeciwnie, działalność szefa MON premiera Mariusza Błaszczaka sprawia, że polskie zasoby najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu wojskowego są coraz większe. Pamiętajmy, że każdy wystrzał na Ukrainie z polskiego czołgu oznacza, że to nie jest wystrzał w Polsce. Broń przekazywana Ukrainie służy także bezpieczeństwu Polski. Upadek Ukrainy oznaczałby dla nas wielkie niebezpieczeństwo. Cała nasza wschodnia granica byłaby właściwie z Rosją, bo granicę z Białorusią należy tak traktować. To, że pan Prezydent i polski rząd budują koalicję wsparcia Ukrainy, że jesteśmy tu liderem, to jest działanie przede wszystkim w interesie Polski. Oczywiście bardzo ważna w pomocy Ukrainie jest postawa solidarności z zaatakowanym narodem, i to jako Polacy robimy w sposób wzbudzający na świecie szacunek” – mówi minister.
Pod własnym dachem [Bogumił Łoziński]
Rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% to korzystna propozycja, dająca realne szanse na zakup pierwszego mieszkania. Jednak nie rozwiąże całkowicie problemu mieszkalnictwa w Polsce, gdyż nie wszyscy będą mogli wziąć w nim udział. Założenia programu analizuje Bogumił Łoziński.