Kino bez biletów

Mimo spektakularnych akcji policji filmowe piractwo ma się dobrze. Ale filmy w sieci można za darmo oglądać także legalnie.

Łupem sieciowych piratów padają najczęściej filmowe hity. Często można je ściągnąć na komputer jeszcze przed premierą. Rosnące ceny biletów i często zaporowe ceny wydawanych na płytach DVD nowości stanowią zachętę do takich działań. Jednak w sieci można znaleźć także filmy, które są do obejrzenia czy ściągnięcia na twardy dysk komputera legalnie, i to bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Oczywiście nie jest to może zbyt interesująca propozycja dla kinomanów polujących wyłącznie na filmowe nowości. Natomiast tym wszystkim, którzy interesują się historią kina, dają możliwość obejrzenia tytułów często w Polsce niedostępnych w kinach i na płytach, czy też zobaczenia filmu, który przegapiliśmy lub chcemy obejrzeć jeszcze raz. I to nie wychodząc z domu. Z roku na rok takich możliwości w sieci przybywa.

Telewizyjny sezam
Największą ofertą filmową w kraju dysponuje TVP. Obecnie na portalu tvp.pl znajduje się ponad 36 tys. materiałów wideo oraz ponad 1600 serwisów poświęconych produkcjom Telewizji Polskiej. Średnio miesięcznie pojawia się tu około 2,4 tys. nowych materiałów wideo. Na portalu tvp.pl, prócz programów informacyjnych, publicystycznych, religijnych („Raj”, „Między ziemią a niebem”, „My, Wy, Oni”, „Znaki”) i rozrywkowych, w serwisie tematycznym filmoteka.tvp.pl znajdziemy nie tylko seriale. Możemy tu obejrzeć także 161 filmów dokumentalnych i 66 filmów fabularnych, a ich liczba stale rośnie.
Wszystkie filmy dokumentalne są udostępniane bezpłatnie. Za darmo można też obejrzeć 32 filmy fabularne, w tym wiele głośnych, m.in. „Wojaczka” Lecha Majewskiego, „Weisera” Wojciecha Marczewskiego, „Duże zwierzę” Jerzego Stuhra, film Teresy Kotlarczyk „Prymas. Trzy lata z tysiąca” czy „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” Krzysztofa Zanussiego. Za resztę filmów fabularnych trzeba jednak wnieść niewielką opłatę. Jak wyjaśnia telewizja, odpłatność za odtwarzanie niektórych materiałów i filmów wynika z przyjętego modelu biznesowego oraz umów z kontrahentami i stanowi częściowe pokrycie kosztów związanych z ich udostępnianiem w internecie.

Skarby Watykanu
Gratką dla wszystkich zainteresowanych historią Kościoła są filmy znajdujące się w archiwum Filmoteki Watykańskiej. Posiada ona około 7 tysięcy materiałów filmowych i filmów, ale dostępnych w sieci jest niewiele. Są to jednak prawdziwe skarby. W 1896 r. filmowcy z wytwórni braci Lumière nakręcili w Ogrodach Watykańskich film, w którym po raz pierwszy papież, a był nim Leon XIII, pojawił się na ekranie. W kolejnym filmie Pius XI wraz z Marconim bierze udział w uroczystości otwarcia Radia Watykańskiego w 1931 roku, a w następnym Pius XII odwiedza włoską rodzinę królewską. Znajdziemy tu także rocznicową filmową biografię Piusa XII oraz materiały filmowe z II Soboru Watykańskiego. I prawdziwy rarytas. Ekranizację „Piekła” Dantego zrealizowaną w 1911 roku. To film, w którym po raz pierwszy zastosowano na taką skalę nowoczesne efekty specjalne. Wszystkie wymienione tytuły można znaleźć na stronie www.vaticanstate.va/EN/Other_Institutions/Vatican_Film_Library.htm

Klasyka za darmo
Największą kolekcję filmową w sieci znaleźć można pod adresem: www.archive.org. W przeważającej części znajdujące się tu filmy to produkcje amerykańskie, ale są tu także klasyczne pozycje z innych krajów. Administratorzy portalu stawiają sprawę jasno. Jeżeli film został zrealizowany przed rokiem 1923, nie jest objęty prawami autorskimi i można go nie tylko oglądać, ale i ściągnąć na komputer. Natomiast internauta, który chce nagrać sobie film nakręcony do roku 1949, musi sprawdzić na stronach archiwum jego status, bo być może prawa doń zostały zastrzeżone. Z kolei, by nie zostać posądzonym o piractwo i legalnie nagrać film z lat późniejszych, należy sprawdzić jego status w bazie danych Biblioteki Kongresu USA. W tym archiwum znajdziemy ogromną ilość filmów fabularnych, dokumentalnych i telewizyjnych. Problem jest tylko jeden. Należy znać języki obce, bo filmy dostępne są tylko w wersjach oryginalnych.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz