Nie tylko w Filharmonii Krakowskiej, ale we wnętrzach kościołów, synagogach i na dziedzińcach koncertują zespoły występujące w ramach XXXIV Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.
W tym roku kompozycje powstałe od czasów renesansu aż po współczesność melomani mogą słuchać nie tylko w Krakowie. Wbrew nazwie, festiwal rozszerzył się na inne miejscowości. Oprócz siedemnastu koncertów w stolicy Małopolski dziewięć odbędzie się w Zakopanem, Nowym i Starym Sączu, Bochni, Wieliczce, Trzebini i Rabce. Po raz pierwszy zorganizowano go w 1975 r. To jedno z najstarszych przedsięwzięć muzycznych nie tylko w Krakowie, ale i w całym kraju.
Jego inicjatorem i dyrektorem artystycznym jest założyciel Capelli Cracoviensis Stanisław Gałoński. Impreza może poszczycić się występami artystów i zespołów tej klasy, co Ivan Monighetti, Stefania Toczyska, Ewa Podleś, Philharmonia Quartett Berlin. W tym roku spotkania muzyczne zaczęły się od koncertu zespołu Capella Cracoviensis pod dyrekcją Stanisława Krawczyńskiego, poświęconego muzyce Mieczysława Karłowicza w stulecie jego urodzin.
Ważnym punktem tej edycji festiwalu są dwa koncerty w kościele św. Katarzyny, podczas których oratorium „Saul” G.F. Haendla wykona chór Cappella Amsterdam z towarzyszeniem berlińskiej orkiestry Akademie für Alte Musik, grającej na instrumentach z epoki. Cappella Amsterdam, pod kierownictwem artystycznym Daniela Reussa, zajmuje znaczącą pozycję w rankingu światowych zespołów chóralnych. Jej zaletą jest wszechstronność – w repertuarze można znaleźć zarówno dzieła żyjących w XVI wieku kompozytorów holenderskich, jak i utwory współczesne, np. Franka Zappy.
Chórowi towarzyszyć będzie zespół Akademie für Alte Musik, który należy do światowej czołówki wykonawców muzyki dawnej. Na festiwalu wystąpią również takie zespoły jak: Les Sacqueboutiers de Toulouse, Los Romeros, 12 Wiolonczel Filharmonii Berlińskiej, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod kierownictwem Agnieszki Duczmal, a także Deborah York i Ivan Monighetti oraz wielu innych znakomitych artystów.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Barbara Gruszka-Zych