Tadeusz Gocłowski. Świadek. Z abp Tadeuszem Gocłowskim rozmawia Adam Hlebowicz. Prószyński i S-ka. Warszawa 2008 .
Osoby ważne, a zapracowane, które jednak chciałyby ocalić dla przyszłych pokoleń fragmenty swych wspomnień, nie sięgają same po pióro, ale siadają z dziennikarzem do rozmowy. W taki sposób powstał wywiad rzeka z abp. Tadeuszem Gocłowskim, emerytowanym metropolitą gdańskim, z którym rozmawiał Adam Hlebowicz, dyrektor Radia Plus w Gdańsku. Książka podzielona jest na cztery rozdziały. Najobszerniejszy i najciekawszy poświęcony jest osobie Jana Pawła II. Kolejny opisuje relacje ks. arcybiskupa z Lechem Wałęsą. Dwa ostatnie dotyczą rozmów Okrągłego Stołu i refleksji na temat III Rzeczpospolitej.
Pomimo że książka odnotowuje sporo ważnych szczegółów, zwłaszcza z okresu pielgrzymek papieskich w 1983 r. oraz 1987 roku, czy biografii Lecha Wałęsy bądź geografii politycznej III RP, odkładałem ją z pewnym niedosytem i poczuciem niewykorzystanej szansy. Abp Gocłowski był jednym z najważniejszych polskich biskupów schyłku PRL i narodzin III RP. Sprawował rządy nie tylko w bardzo ciekawej diecezji, ale uczestniczył w wielu historycznych wydarzeniach, nie tylko kościelnych.
Zresztą nie tylko jako świadek, ale także ich aktywny uczestnik, dość przypomnieć jego udział w rozmowach w Magdalence. Choć interlokutorem jest doświadczony dziennikarz, zasłużony zwłaszcza na obszarze przywracania pamięci o dziejach Kościoła na Wschodzie, nie okazał się, niestety, rozmówcą dociekliwym. Wielu ważnych kwestii nie porusza lub, mówiąc kolokwialnie, „nie dociska” swego rozmówcy. Pomimo tego książka ma walor ciekawego dokumentu o roli Kościoła w czasach przełomu.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Książki - poleca Andrzej Grajewski