Bałkany dla zaawansowanych

Maria Todorova, Bałkany wyobrażone, Wydawnictwo Czarne, Sękowa 2008, s. 552

Przed kilkunastu laty Bałkany były na ustach całego świata. „Pomysł zabijania ludzi z powodu czegoś, co mogło wydarzyć się w 1495 roku, jest nieprawdopodobny w świecie zachodnim. Ale nie na Bałkanach” – grzmiał „New York Times”. „Wiele podobnych komentarzy ukazywało się po „sprawnej i czystej” wojnie w Zatoce Perskiej – ironizuje w swych Bałkanach wyobrażonych Maria Todorova. – W ciągu siedemnastu dni za pomocą amerykańskiej technologii zdołano zabić co najmniej połowę ofiar, jakie poniosły wszystkie strony w dwóch wojnach bałkańskich. Łatwość, z jaką amerykańscy dziennikarze rzucają oskarżenia o ludobójstwo w Bośni, każe zapytać o ich reakcję na trzy miliony zabitych Wietnamczyków”.

Urodzona w Sofii, mieszkająca od lat w Stanach publicystka nie broni Bałkanów za wszelką cenę. Walczy jedynie ze stereotypami głoszącymi, że są one zlepkiem barbarzyńskich, zwaśnionych narodów siedzących na beczce prochu. Autorka od wielu lat wykładająca historię regionu na amerykańskich uczelniach, opierając się na licznych dziełach literatury podróżniczej, relacjach dyplomatów, doniesieniach naukowców i publicystów, na kilkuset stronach opisuje dynamicznie zmieniające się granice, drąży genezę miejscowych nazw, śledzi procesy zachodzące w kulturze i mentalności narodów. Nie ogranicza się do byłej Jugosławii.

Opisuje też Greków, Rumunów, Bułgarów i Turków. To najpoważniejsza pozycja na temat tego regionu, jaka ukazała się w Polsce. Todorova pracę dedykuje rodzicom: „Nauczyli mnie kochać Bałkany, nie musząc być z nich dumną ani się ich wstydzić”.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Książki - poleca Marcin Jakimowicz