Artur Bielowski, Przyprawy, które leczą, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2008, s. 136 * Zbigniew T. Nowak, Naturalne kuracje wzmacniające organizm, Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu, Sandomierz 2008, s. 120
Zwiedzeni hałaśliwymi reklamami firm farmaceutycznych, często zapominamy o leczniczych właściwościach roślin. Dlatego warto zajrzeć do dwóch książek, które mówią o bogactwie i wartości ziołowej apteki: Przyprawy, które leczą i Naturalne kuracje wzmacniające organizm. Pierwsza z tych pozycji zachęca do śmielszego stosowania przypraw w kuchni.
Nie musimy się ograniczać do przyjętego kanonu; dziś w większych sklepach znajdziemy przyprawy z całego świata. Omówiono ich ponad setkę, uwzględniając zastosowanie lecznicze i przyprawowe. Są wśród nich pospolite i egzotyczne, wykwintne. Każdy opis uzupełniono rysunkiem. Okazuje się, że umiejętne stosowanie przypraw poprawia nie tylko smak potraw, ale i stan naszego zdrowia.
Na nieprzychylną samopoczuciu zimę, czyli już niedługo, przyda się druga książka. Zawiera ona bowiem „receptury na syropy, mikstury, miody i ziołowe herbatki uodparniające, leczące przeziębienia, grypę i inne zimowe infekcje”. Autor był współpracownikiem ojca Grzegorza Sroki; czasami odwołuje się też do dobrych rad babuni. Aromatyczny rosół z kury, pyszny wykrztuśny syrop z buraka, nalewka dziewannowa z Polesia – to proste i skuteczne środki lecznicze.
Są też przepisy bardziej złożone: na przykład herbatka Kleopatry, pomocna przy ogólnym wyczerpaniu organizmu. Po kuracji antybiotykami, częstej zimową porą, należy zregenerować organizm; w ostatnim rozdziale książki znajdziemy na ten temat wiele cennych rad. A jeśli ktoś uważa, że na katar nie ma sposobu, myli się – w tej książce podano ich trzynaście!
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Książki - poleca Ewa Babuchowska