Konferencja Episkopatu Polski i Telewizja Polska aktualizowały umowę o współpracy w zakresie produkcji i transmisji programów o tematyce religijnej, podpisaną jeszcze w 1994 roku. Konieczność aktualizacji wyniknęła m.in. z nowego podziału administracyjnego Kościoła katolickiego w Polsce oraz zmian funkcjonowania regionalnych ośrodków TVP.
Nowa umowa określa zasady współpracy Kościoła katolickiego z TVP oraz dotychczasowe zasady funkcjonowania samej redakcji programów katolickich TVP, m.in. utrzymanie i aktualizację jej stron internetowych. Sankcjonuje także wszelkie nowości nadawcze, realizowane w ostatnich latach przez redakcję.
Są wśród nich transmisja Mszy św. z sanktuarium w Łagiewnikach o godz. 7 rano, transmisja niedzielnej modlitwy „Anioł Pański” z Placu św. Piotra w Rzymie i produkcja programu „Między ziemią a niebem”. Oprócz tego wprowadza zmianę w odniesieniu do współpracy regionalnych ośrodków TVP z diecezjami w zakresie transmisji z wydarzeń o tematyce religijnej.
Według nowej umowy współpraca ze strony kościelnej będzie podejmowana nie tylko przez biskupa diecezji, na której terenie znajduje się ośrodek TVP, ale także przez biskupów, których diecezje pokryte są zasięgiem nadawania TVP. Dotyczy to np. diecezji świdnickiej, wyodrębnionej w 2004 r. z archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej. W umowie znalazł się także zapis o ochronie dziedzictwa Jana Pawła II.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W telewizji