Te dwa wydawnictwa to muzyczne wydarzenie. Starannie wydane edytorsko i merytorycznie digipacki są prawdziwym rarytasem. Na pierwszej płycie zgromadzono PIEŚNI, które Szymanowski komponował od schyłku wieku XIX aż po rok 1932.
Usłyszymy m.in. fragmenty poematów Kasprowicza, z przejmującym żałobnym refrenem „Święty Boże”, „Słopiewnie” do słów Tuwima oraz pięć genialnie przetworzonych „Pieśni kurpiowskich”. Usłyszymy Iwonę Sobotkę, Urszulę Kryger i NOSPR pod dyrekcją Gabriela Chmury i Kazimierza Korda.
Drugie dwupłytowe wydawnictwo zbiera CZTERY SYMFONIE kompozytora „Harnasiów”. O pierwszej z nich Szymanowski pisał w lipcu 1906 r.: „Będzie to jakieś monstrum kontrapunktyczno-harmoniczno-orkiestrowe i z góry już się cieszę na myśl, jak krytycy berlińscy na naszym koncercie, w czasie grania tej symfonii, będą się wynosić z sali z przekleństwem na posiniałych ustach”. II Symfonia B-dur została ukończona w 1910 r., ale po 17 latach kompozytor zaczął opracowywać jej drugą wersję. Drugi krążek otwiera III Symfonia „Pieśń o nocy”.
Na krążku znajdziemy też niespodziankę: wywiady z kompozytorem, których udzielił czeskiemu radiu, nagrania Szymanowskiego grającego swe mazurki oraz IV Symfonię nagraną w Kopenhadze w1933. Na fortepianie grał wówczas sam kompozytor.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Płyty - poleca MJ