Nowy numer 20/2024 Archiwum

Dream team

Gdybym zbudzony w środku nocy miał wymienić najbardziej medialny męski duet zakonny, od razu rzuciłbym: tych dwóch sędziwych mnichów, dominikanina-arystokratę i uśmiechniętego benedyktyna, łączy sporo.

Jedli chleb z niejednego pieca, sporo w życiu przeklęczeli i przepłakali, doświadczyli Bożego dotknięcia, na które czekali latami. Obaj zachwycają olbrzymim poczuciem humoru. W książce Sekrety mnichów dzielą się swoim doświadczeniem, opowiadają anegdoty i podają sprawdzone sposoby na rozwiązanie problemów, z którymi borykamy się na co dzień.

Co zrobić ze złośliwym sąsiadem? Jak przezwyciężyć nudę? Czy samotność może być dobra? Jak sobie radzić ze stresem? Czy można panować nad emocjami? Jak żyć bez seksu? Tę męską rozmowę prowadzi kobieta, Judyta Syrek. – Kilkugodzinne spotkanie była dla mnie jedną z najważniejszych i zdecydowanie najzabawniejszych lekcji w życiu – opowiada. Jak powstrzymać w sobie złość? – pyta mnichów. – Trzasnąć drzwiami – radzi ojciec Joachim. – I powiedzieć: Cholera! – uśmiecha się ojciec Leon.

Rozmawiają o kobiecie – „stworzeniu Bożym z tendencją do kompleksów”, o tym, że lekarstwem na nudę jest jej „przenudzenie”, o panice, z jaką mówili swe pierwsze kazania. Ojciec Joachim przypomina facetom: „Odłóż »Przegląd Sportowy« i zrób jakiś komentarz na temat fryzury swojej żony, ale inteligentny!”. Ojciec Leon dopowiada: „Rozmawiam z kobietą, a ona narzeka: Tak by się córce przydał samochód. Mąż ma, syn ma, a ona, biedne dziecko, tłucze się autobusami.

Bieda, proszę ojca. – Pani kochana, niech pani jeszcze powie »Komuno, wróć«, to panią zamorduję i będę usprawiedliwiony, bo działałem w afekcie!”. Świetna książka. Wolę uczyć się od starych mnichów niż gówniarzy z MTV. Nie skończyli jeszcze gimnazjum, a już pouczają mnie, co mam sądzić o aborcji, globalizacji i cierpieniu.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza