Kanał TVP Historia wyprodukuje jeszcze w bieżącym roku trzy filmy dokumentalne na temat najnowszej historii Polski.
„KS-y. Skazani na karę śmierci”, w reżyserii Marii Dłużewskiej, opowiada o tysiącach często anonimowych ofiar represji NKWD i UB. Przybliża także los więźniów politycznych skazanych na karę śmierci we wczesnym PRL-u. Bohaterami filmu są osoby, w przypadku których wyrok z różnych powodów nie został wykonany.
Robert Kaczmarek zrealizuje „Oskarżenie”, przedstawiające postać Mieczysława Bujaka, który był przedwojennym harcerzem, następnie żołnierzem Armii Krajowej zgrupowania „Kampinos”. W 1950 roku za działalność w podziemiu został aresztowany i skazany na podwójną karę śmierci. Wyrok wykonano.
W „Historii Roja” reżyser Jerzy Zalewski opowie niezwykłą historię Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, który dowodził oddziałem NSZ-NZW w lasach kurpiowskich, aż do swej śmierci w kwietniu 1951 roku.
Współproducentem wszystkich dokumentów jest Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, z którym TVP Historia podpisała umowę. „Obie instytucje realizują w ten sposób ważną część swej misji: odkrywają i upowszechniają historyczną prawdę o ludziach, których w PRL skazywano nie tylko na śmierć fizyczną, ale także na zapomnienie. W tej wojnie pomiędzy pamięcią a niepamięcią wybieramy pamięć i staramy się wypełniać białe plamy w historii” – powiedział prezes TVP Andrzej Urbański.
Obie instytucje przeznaczą na produkcję filmów po 90 tys. złotych. Kanał TVP Historia dostępny jest bezpłatnie dla ok. miliona gospodarstw domowych, odbierających programy z satelity ASTRA, oraz w 50 sieciach kablowych w całym kraju.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
W telewizji