Rok Świętego Jacka, czyli 750. rocznica jego śmierci, przyniósł prawdziwy urodzaj na publikacje przybliżające postać pierwszego polskiego dominikanina. Jubileuszowe fajerwerki opadną, a książki pozostaną.
Jackowy jubileusz to znakomita okazja do wielkiej promocji pierwszego polskiego zakonnika. Przypomnienie jego życia i działalności działa odświeżająco. To sięganie do korzeni wiary Polaków. Ta historia skłania do zadumy nad tym, ile może zdziałać jeden człowiek i jak działa świętość. „Tradycja to nie jest strzeżenie popiołów, ale docieranie do pierwotnego żaru źródła” – mówi abp Alfons Nossol w wywiadzie o św. Jacku. Ten żar pomagają rozpalić jubileuszowe publikacje.
Więcej niż okolicznościowy album
Katowickie Wydawnictwo św. Jacka przygotowało specjalny okolicznościowy album pt. „Światło ze Śląska” (Katowice, ss. 168). Chyba sam patron wydawnictwa czuwał nad tą publikacją, bo rzecz jest naprawdę znakomita zarówno pod względem edytorskim, jak i treściowym. To prawdziwa kopalnia wiedzy o świętym Ślązaku. O Jacku piszą tu różni autorzy, ukazując od różnych stron nie tylko jego samego, ale i oddziaływanie jego postaci na Kościół i kulturę nie tylko w Polsce. Znajdziemy tu historię jego życia, najciekawsze legendy, przegląd hagiografii, ciekawą historię procesu kanonizacyjnego.
Na ogłoszenie świętym Jacek musiał czekać aż 337 lat, a list w tej sprawie pisał do papieża sam król Zygmunt III Waza. Przeczytamy także o rodzinnym Kamieniu na Śląsku oraz o znaczeniu herbu Odrowążów. O popularności św. Jacka w całej Europie świadczy wielka liczba jego przedstawień w sztuce. W albumie znajdziemy omówienie ikonografii Świętego w dziełach wielkich mistrzów malarstwa włoskiego. O współczesnym promieniowaniu jego świętości mówią współcześni duszpasterze – trzej biskupi metropolii górnośląskiej: abp Damian Zimoń, abp Alfons Nossol i bp Jan Wieczorek oraz dominikanin Jan Góra. Całość jest znakomicie ilustrowana ikonografią św. Jacka oraz zdjęciami z miejsc związanych z jego historią.
Ojciec Jacek o św. Jacku
„Św. Jacek Odrowąż i sprowadzenie Zakonu Kaznodziejskiego do Polski” (wyd. Esprit, Kraków, ss. 312) – to wznowienie podstawowej monografii historycznej na temat św. Jacka. Jej autorem jest wybitny polski dominikanin, teolog moralista, pedagog, rektor KUL, znawca dziejów zakonu dominikańskiego, kandydat na ołtarze – o. Jacek Woroniecki. To owoc wieloletniej skrupulatnej pracy historyka, analizującego krytycznie wszelkie dostępne źródła. Książka ukończona została w 1946 roku. O. Woroniecki pisze dostojnym, nieco archaicznym stylem. Jego dzieło czyta się jednak jak znakomitą powieść. Śledząc losy św. Jacka i pierwszych polskich dominikanów, można lepiej zrozumieć istotę średniowiecznej jedności Europy opartej na chrześcijaństwie. Dzieło św. Jacka było nie tylko głoszeniem Ewangelii. Wraz z umacniającą się wiarą Polska przyswajała sobie całe bogactwo kultury średniowiecznej christianitas – duchowej ojczyzny chrześcijan.
Krakowscy dominikanie, spadkobiercy pierwszego klasztoru założonego przez św. Jacka, przygotowali podręczną popularną książeczkę „Życie i cuda św. Jacka 1257–2007” (wyd. Esprit, Kraków, ss. 70). Znajdziemy w niej zwięzły opis życia Świętego, fragmenty jego najstarszej biografii oraz teksty najważniejszych pieśni i modlitw do św. Jacka. Całość jest pięknie ilustrowana.
Lista książek związanych z Jackowym jubileuszem nie jest jeszcze zamknięta. Wydawcy zapowiadają kolejne pozycje. O św. Jacku dawno nie było tak głośno. I bardzo dobrze. Na tle chwiejących się współczesnych autorytetów tym lepiej widać siłę autorytetów sprzed wieków.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
ks. Tomasz Jaklewicz