Sztuczna inteligencja pomoże zidentyfikować osoby, które napisały średniowieczne manuskrypty

Klasztory posiadają bogate zbiory średniowiecznych rękopisów. W większości przypadków nie ma informacji o tym, ilu skrybów działało w jednym klasztorze, czy podróżowali między klasztorami i jak zorganizowano skryptoria.

Do tej pory analiza tradycyjnego ręcznego stylu pisania była przeprowadzana przez ekspertów w żmudnym i czasochłonnym procesie. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego strony mogą być analizowane szybciej. Celem nie jest identyfikacja poszczególnych skrybów jako osób lub nazwisk, ale ustalenie, czy różne teksty pochodzą od tych samych lub różnych skrybów.

 - Istnieją podejścia do identyfikowania manuskryptów średniowiecznych skrybów za pomocą uczenia maszynowego. Nie można ich jednak zastosować do dużych zbiorów tekstów. Mówimy o dziesiątkach tysięcy stron - mówi Markus Seidl z Institute of Creative\Media/Technologies w St. Pölten UAS, który kieruje projektem.

Markus Seidl wraz ze swoim zespołem opracował procedurę, która umożliwia zastosowanie automatycznej analizy do dużych woluminów rękopisów. Maszyna sugeruje paleografom konkretnego skrybę, którego można zaakceptować, odrzucić lub przedstawić alternatywną sugestię. Model komputerowy jest stopniowo ulepszany poprzez oceny ekspertów.

Nowy projekt badawczy – nazwany Scribe ID AI – z St. Pölten University of Applied Sciences wykorzysta sztuczną inteligencję do identyfikacji kopistów rękopisów z XII wieku w bibliotece klasztoru Klosterneuburg.

Warto wiedzieć:  Sadzawka Siloam będzie dostępna dla turystów

Położony we wschodniej Austrii klasztor Klosterneuburg został założony w 1113 roku. Jego biblioteka zawiera 1250 średniowiecznych rękopisów.

Przeczytaj: Naszyjnik ze złota i kamieni szlachetnych z VII wieku odkryty w Anglii

- Ten projekt nie tylko pomaga nam interaktywnie pracować nad ważnym dezyderatem badań historycznych – komentuje Martin Haltrich, kierownik biblioteki klasztornej w Klosterneuburg - Stwarza również nowe możliwości i narzędzia analityczne, które umożliwiają głębsze poznanie wszystkich innych średniowiecznych skryptoriów na obszarze dzisiejszej Dolnej Austrii.

Przeczytaj:  Wisiorek wypełniony relikwiami?

« 1 »

MG/Medievalists.net