Religia na ekranie

Konkurencja dla TV Trwam? – zastanawiają się media. Nie będziemy konkurować – zapewnia szef powstającego w prywatnej telewizji kanału religijnego.

To nie będzie telewizja katolicka, lecz religijna – wyjaśnia „Gościowi” ks. Kazimierz Sowa, szef nowego przedsięwzięcia. – Chodzi o pokazanie religii jako bardzo ważnego problemu życia człowieka – dodaje ks. Sowa. Inicjatorami powstania nowego kanału religijnego są Mariusz Walter i Jan Wejhert z ITI.

To oni zaproponowali byłemu prezesowi Radia Plus ks. Sowie i znanemu publicyście katolickiemu Szymonowi Hołowni przygotowanie projektu takiego kanału. Czym się kierowali? Zdaniem ks. Sowy, nie chodzi tu tylko o kaprys właścicieli potężnego medium, ani o jak najwcześniejsze zajęcie interesującej niszy na rynku kanałów telewizyjnych.

Msza i talk-show
Twórcy nowego kanału chcą, aby w Polsce, w której zdecydowana większość ludzi deklaruje się jako osoby wierzące, człowiek, który ma czas i ochotę, by obejrzeć dobry religijny film, show czy program poradnikowy, nie musiał czekać kilku dni na „religijne okienko” w jakiejś stacji, ale by miał stały dostęp do szerokiej oferty programów religijnych, przygotowywanych na najwyższym poziomie.

Religijny kanał właściciela TVN nie będzie miał charakteru informacyjnego. Nie będzie to też telewizja oparta na modlitwie, chociaż w ramówce znajdzie się niedzielna Msza święta. Z pewnością jednak dużo czasu będzie poświęcać ważnym wydarzeniom religijnym, takim jak papieskie pielgrzymki, spotkanie na Lednicy itp. Co poza tym?

Publicystyka, która prześledzi pytania rodzące się na styku religii i moralności z codziennym życiem Polaków, programy o relacjach wiary z nauką czy sztuką, sylwetki wielkich ludzi Kościoła czy cykl o wielkich religiach świata. Osobne miejsce przeznaczono na popularyzowanie wiedzy o myśli Jana Pawła II.

Planowane są nowoczesne formy telewizyjne: talk-show, programy interaktywne, poradnikowe. – Naszym oczkiem w głowie mają też być produkowane przez nas filmy dokumentalne, które będą mogły później zaistnieć również na innych antenach ITI – dodaje Hołownia. W przygotowaniu jest m.in. duży cykl o pracy misjonarzy. Będą też programy o innych wyznaniach i religiach. Nie zabraknie dobrych, wartościowych filmów fabularnych.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

ks. Artur Stopka