Na razie prowadzi TVN. Stacja posiada największą w Polsce liczbę kanałów tematycznych, a jesienią wystartuje kolejny. Będzie to TVN Religia. Również inne ogólnodostępne stacje telewizyjne postawiły na kanały.
W tę wojnę o jak najszersze zagospodarowanie tematów i widowni dwa lata temu włączyła się telewizja publiczna, tworząc kanał TVP Kultura. Wywołało to szereg kontrowersji. Zastanawiano się, czy ze strony TVP tworzenie kanałów nie oznacza przypadkiem chęci zepchnięcia tzw. misji do kanału. Kanału dostępnego z różnych względów dla ograniczonej liczby widzów.
Falstart publicznej
Bo początek działalności TVP Kultura, a później TVP Sport nie należał do udanych. Oglądalność TVP Kultura była znikoma. Kształtowała się według danych AGB Polska na poziomie 812 osób na minutę. Decydujący wpływ miał na to konflikt telewizji publicznej z kablówkami, które nie chciały zgodzić się na postawione im warunki finansowe dotyczące retransmisji programu.
Sytuacja powtórzyła się, kiedy uruchomiono TVP Sport. To pierwszy komercyjny i kodowany kanał w historii polskiej telewizji publicznej. Na jego reemisję TVP udziela operatorom medialnym płatnych licencji. Jednak publicznemu nadawcy nie udało się podpisać na czas porozumienia z najważniejszymi operatorami telewizji kablowych. Ogranicza to jego dostępność, dlatego można go odbierać tylko w niektórych sieciach telewizji kablowej oraz na platformach cyfrowych. Na początku roku docierał do 160 tys. gospodarstw domowych za pośrednictwem telewizji kablowej i platformy cyfrowej N.
Historia na święto
O powodzeniu oferty programowej decyduje nie tylko sam program, ale w ogromnej mierze jego dostępność dla widza. Dlatego zdumiewa fakt, że TVP, wykładając znaczące środki na stworzenie redakcji i programów obu kanałów, nie zabezpieczyła odpowiednich warunków do odbioru przed ich uruchomieniem, marnotrawiąc środki, nawet jeżeli są to dochody pozaabonamentowe.
W rocznicę odzyskania niepodległości, 11 listopada 2006 r., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się sesja inaugurująca działalność redakcji nowego kanału tematycznego telewizji publicznej TVP Historia. Kanał miał rozpocząć nadawanie na początku 2007 r. „TVP Historia będzie przekazywać wiedzę o dziejach Polski, Europy i świata. Będziemy poruszać problemy, które budzą największe zainteresowanie widzów – od starożytności po historię najnowszą. Bez historii nie da się przecież ani zrozumieć współczesności, ani stawić czoła wyzwaniom przyszłości” – deklarował Artur Dmochowski, pełnomocnik Zarządu TVP SA ds. TVP Historia. Uruchomienie kanału, programowo bardziej zgodnego z misją, jaką ma pełnić telewizja publiczna, niż np. Sport, opóźniło się i kanał rozpocznie działalność dopiero 3 maja. Można mieć tylko nadzieję, że będzie go mogła odbierać jak największa liczba widzów, i to od początku działalności. Również w telewizjach kablowych, a nie tylko za pośrednictwem satelity Astra.
Opóźni się również start TVP Rozrywka i TVP Film, które miały ruszyć w tym roku na przełomie I i II kwartału. Latem rozpocznie działalność stacja informacyjna TVP-Info, tworzona na bazie TVP 3, która może okazać się groźną konkurencją dla TVN24. Trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem TVP Białoruś.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Edward Kabiesz