Niezbyt często witamy nowe powieści polskie z pozytywnym przesłaniem dotyczącym współczesności. W stosunkowo krótkim czasie już drugą taką powieść prezentuje Wydawnictwo Księży Marianów. Jej autorką jest Katarzyna Matejek, debiutująca w roli pisarki.
Tytułowy bohater Wyboru Łukasza wychodzi z domu, by zdawać egzamin dojrzałości, i zdaje go, ale wcale nie w budynku szkolnym ze swymi rówieśnikami. Chłopak rusza w nieznane powodowany impulsem. Wsiada do pociągu „byle jakiego” i odnajduje w lesie rodzeństwo staruszków, którzy na kilka dni stają się jego rodziną. Łukasz nawiązuje silną więź emocjonalną z Franciszkiem, który mu pokazuje zupełnie nowy dla niego wymiar egzystencji.
Rozmowy i przeżyty z Franciszkiem czas stają się dla Łukasza prawdziwą inicjacją w dorosłe życie. Franciszek bierze na siebie trud prowadzenia młodego chłopaka do źródła i sensu życia.
Opowieści Franciszka o ludziach, przyrodzie, o metafizycznym wymiarze życia, tworzą ramy, w których bliscy są nie tylko ludzie żyjący obecnie, ale i ci, po których pozostała pamięć i zapisane przez nich słowa. Łukasz odkrywa wartość przyjaźni, więzi pokoleniowych. Okazuje się, że młodość potrzebuje starości z jej doświadczeniem.
Bohaterowi łatwiej jest nawiązać kontakt z pokoleniem dziadków i ich światem wartości niż z własnymi rodzicami. By dowiedzieć się, jak się ta historia zakończy, jaki jest wybór Łukasza – trzeba przeczytać powieść.
Książka ta jest lekturą wymagającą uwagi i skupienia. Autorce udało się uniknąć prostego dydaktyzmu. Powieść „Wybór Łukasza” można polecić zarówno pokoleniu JPII, jak też jego rodzicom i dziadkom. Warto poddać się tej narracji, która sprawia, że i czytelnik zaczyna odczuwać potrzebę odkrycia swoich źródeł w minionych pokoleniach.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Książka - poleca ks. Marcin Brzeziński