Zapisane na później

Pobieranie listy

Wschód na kolanach

Piękno zbawi świat – wołał Fiodor Dostojewski. Myślę, że SERGIUSZ WASILIEWICZ RACHMANINOW, komponując ALL NIGHT VIGIL świetnie zdawał sobie z tego sprawę. Utwór kompozytora wiernego najlepszym tradycjom muzyki rosyjskiej porywa nas w świat prawosławnej liturgii. Płyta, starannie wydana przez wytwórnię Harmonia Mundi, rozpoczyna się tradycyjnym hymnem „Prijditie poklonimsa”.

Marcin Jakimowicz

|

GN 43/2005

dodane 25.10.2005 15:50

Rachmaninow nigdy nie był przesadnie religijny, rzadko widywano go w cerkwi, a jednak z przebogatej liturgii Wschodu zaczerpnął to, co najważniejsze. Zdawał sobie sprawę z tego, że liturgia jest przedsionkiem nieba, porywa w rejony Niedotykalnego. Basowy głos prowadzącego liturgię kantora przeplata się śpiewem znakomitego Estonian Philharmonic Chaber Choir dyrygowanego przez Paula Hilliera. On sam zafascynował się muzyką krajów nadbałtyckich dwadzieścia lat temu, gdy koncertował w nich wraz ze znakomitym chórem Hilliard Ensemble.

Liturgia płynie dostojnie, słowa psalmów sączą się tak leniwie, jakby czas zatrzymał się w miejscu. To trudny utwór. Tylko najlepsi potrafią oddać jego czystość, harmonię i – co najważniejsze – sakralny charakter. Chór z Estonii, dla którego liturgia prawosławna jest chlebem powszednim, rytmikę i melodykę nabożeństwa ma wyssaną z mlekiem matki.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Autopromocja