Przecieków nie było

Wbrew tytułowi BENEDYKT XVI. HISTORIA WYBORU książka ta nie jest zbiorem „plotek” o przebiegu ostatniego konklawe, co jednak wcale nie zmniejsza jej atrakcyjności.

Mamy tu do czynienia z solidną i ciekawie serwowaną porcją wiedzy o dziejach papiestwa w ogóle, ze szczególnym uwzględnieniem jednego ich segmentu, tego, który z oczywistych powodów wywołuje największe emocje.

Termin con clavis, czyli pod kluczem w dzisiejszym rozumieniu oznacza przede wszystkim całkowitą izolację od jakichkolwiek nacisków i wpływów z zewnątrz. Autor książki Grzegorz Polak przypomina, że to właśnie Jan Paweł II konstytucją apostolską Universi Dominici gregis z 22 lutego 1996 roku zaostrzył regulamin wyboru, uniemożliwiający jakiekolwiek „przecieki”. I dlatego tym razem nie miała szans powtórzyć się sytuacja z poprzedniego konklawe, kiedy to jeden z głównych kandydatów do tronu papieskiego, kard. Giuseppe Siri, przegrał, bo „zadbano” o to, by fotokopie wywiadu z nim dotarły do kardynałów elektorów.

W tym roku kardynałowie musieli powstrzymać się od korespondencji listownej i kontaktów telefonicznych, nie mogli również czytać gazet i czasopism ani oglądać telewizji i słuchać radia. Mieli też zakaz zabierania na konklawe urządzeń „służących do nagrywania, odtwarzania oraz przekazywania obrazu, głosu albo tekstu”.

Lektura książki uświadamia nam jednocześnie, jak długą i niekiedy dramatyczną ewolucję przechodziły w ciągu wieków zasady wyboru następcy św. Piotra, począwszy od formuły Vox populi – vox Dei (wedle której papieża wybierał lud, a duchowieństwo jedynie go akceptowało), poprzez znacznie gorsze w swych skutkach naciski ze strony mocarstw i stronnictw politycznych.

Najobszerniejszą część publikacji, prawie 150 stron, zajmuje galeria kardynałów elektorów ostatniego konklawe, unaoczniająca lepiej niż niejedna statystyka kulturową różnorodność i bogactwo tradycji Kościoła powszechnego. Wcześniej czytamy, że „przewaga Europy nie była już tak duża jak podczas poprzednich wyborów papieża”. 58 kardynałów pochodziło ze Starego Kontynentu, Ameryka Łacińska miała 21 elektorów, Ameryka Północna 14, Afryka 11, Azja 10, Australia i Oceania – 2.

Nie zabrakło też w książce pocztu papieży oraz najważniejszych faktów z historii papiestwa. Całość, jak można było przewidywać, zamykają rozdziały: „Jan Paweł II Wielki” (licząca blisko 100 stron próba podsumowania pontyfikatu) i „Benedykt XVI” – gdzie oprócz sylwetki duchowej kard. Ratzingera zamieszczono przegląd reakcji na wybór nowego papieża. Z pewnością warto tę książkę mieć w swojej domowej bibliotece.ab

Grzegorz Polak: „Benedykt XVI. Historia wyboru”, Tower Press, spółka z o.o.; 80-464 Gdańsk,ul. Leszczyńskich 9, tel. 058 349 80 00; e-mail: press@towerpress.com.pl

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

AB