Wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć w Polsce dzieła słynnych francuskich malarzy.
Luwr, Musée d’Orsay, Centre Pompidou i ponad dwadzieścia innych muzeów przygotowały kolekcję 118 obrazów, dzięki którym możemy poznać sztukę francuską od baroku po współczesność. Ideą przewodnią jest ukazanie sposobów operowania światłem przez najwybitniejszych artystów francuskich. Stąd tytuł wystawy – „Cienie i światła”. Francuscy muzealnicy, którzy opowiadali o wystawie na konferencji prasowej, mówili, że takie ujęcie historii francuskiego malarstwa jest eksperymentalne. Nigdy przedtem nie prezentowano od tej strony francuskiej sztuki. Sami są więc zaskoczeni bogactwem i nowością skojarzeń, jakie przyniosła im warszawska prezentacja. Wydaje się jednak, że tego typu doświadczenia bliższe są specjalistom, publiczność natomiast chce przede wszystkim oglądać dzieła najwybitniejszych artystów. I na te pragnienia twórcy wystawy odpowiedzieli nad wyraz satysfakcjonująco.
Przez kilka stuleci sztuka francuska pozostawała pod wpływem włoskim, niderlandzkim i angielskim. Wraz z wkroczeniem do historii impresjonistów malarstwo francuskie przekracza „narodowe ramy”, stając się inspiratorem i źródłem nowych kierunków w sztuce światowej.
Ekspozycji, która wcześniej była prezentowana w Budapeszcie, a po pokazie w Warszawie pojedzie do Bukaresztu, towarzyszy miniprzewodnik (w cenie biletu) z opisem wszystkich zgromadzonych dzieł. Zaletą prezentacji na Zamku Królewskim jest też fakt, że publiczność ogląda obrazy nie w naprędce przygotowanych, dusznych pomieszczeniach, wśród kłębiącego się tłumu, ale w pięknych salach zamkowych.
„Cienie i światła”. Arcydzieła malarstwa francuskiego 1600–2000”. Zamek Królewski w Warszawie, wystawa czynna do 19 czerwca: w poniedziałki w godz. 11.00–16.00 (od 15 kwietnia – do 18.00), od wtorku do niedzieli w godz. 11.00–20.00.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Alicja Wysocka