„I oto Kościół stale szuka owej wówczas utraconej godziny Ogrójca – utraconej przez Piotra, Jakuba i Jana – aby uczynić zadość za tamto opuszczenie, za tamtą samotność Mistrza, która zwiększała cierpienie jego duszy”.
To wyjątek z wielkopostnych rekolekcji kardynała Wojtyły, które wygłosił dla Ojca Świętego Pawła VI w marcu 1976 r. na Watykanie, a teraz przypomina je wydawnictwo „Biały Kruk”. Rozważania, zatytułowane Znak, któremu sprzeciwiać się będą, zawierają w pewnym sensie syntezę przemyśleń Wojtyły – naukowca i duszpasterza. Przez pięć dni w Watykanie krakowski Kardynał przekazał własny ogląd najważniejszych problemów na styku teologii i filozofii oraz Kościoła i świata. Wielu komentatorów nauczania Jana Pawła II uważa, że tamte rekolekcje otworzyły Wojtyle drogę do papiestwa, a wygłoszone nauki były w pewnym sensie zarysowaniem głównych kwestii jego pontyfikatu. Trudno nie zgodzić się z tymi opiniami, zwłaszcza gdy czyta się rozważania krakowskiego Kardynała o człowieku, który jest drogą Kościoła, czy o potrzebie nowej ewangelizacji.
Tekst nie należy do łatwych, czytać go trzeba ze skupieniem, a nawet z mozołem, tłem dla medytacji są znakomite zdjęcia Adama Bujaka. Niemal wszystkie związane z tematem męki i śmierci Jezusa. Fotografik zrobił je w różnych częściach świata. Obok polskich wiejskich kapliczek znalazły się uliczne sceny pasyjne z Hiszpanii, czy niezwykła góra krzyży w Szawlach na Litwie. Słowo i obraz tworzą w tej książce jakąś nierozerwalną całość, nawzajem pozwalają sobie wybrzmieć.
Jednym z obszerniejszych wątków rekolekcyjnych nauk Wojtyły było rozważanie o modlitwie Jezusa w Ogrójcu. Według krakowskiego Kardynała, „Modlitwa w Ogrodzie Oliwnym wciąż trwa. Wobec każdej próby człowieka, wobec każdej próby Kościoła, trzeba nam wracać do Ogrójca, podejmować uczestnictwo w modlitwie samego Jezusa”. To jakby duchowe jądro całego tekstu. Wydaje się, że kardynał Wojtyła, a potem papież Jan Paweł II solidarnie trwa na modlitwie z opuszczonym Zbawicielem. Choć świat się odwrócił, zasnął, to jednak Papież czuwa i modli się.
Podczas promocji książki Ksiądz Prymas mówił o męczeństwie Jana Pawła II, o jego krzyżu, który towarzyszy mu niemal od początku pontyfikatu, a Adam Bujak podkreślił znaczenie dla Kościoła dramatu cierpienia Jana Pawła II, który uwidacznia się szczególnie w ostatnich latach...
Alicja Wysocka
Kardynał Karol Wojtyła, „Znak, któremu sprzeciwiać się będą”. Fotografie Adam Bujak. Wydawnictwo „Biały Kruk”, Kraków 2005.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Alicja Wysocka